SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir Kırım Tatarının evinde daha arama yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2014 07:50
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2014 07:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bir Kırım Tatarının evinde daha arama yapıldı

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerinde aramalar yapılmaya devam ediyor. Bu kez polis, 23 Ekim tarihinde Akmescit sakini Ernest Usmanov’un evinde arama yaptı.

Ernest Usmanov, kişisel Facebook sayfasında evinde arama yapıldığını bildirdi. Bundan sonra Ernest sosyal ağda diğer herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

Daha sonra ünlü Kırımlı aktivist, blogcu Elizaveta Bogutskaya da Ernest Usmanov’un evinde arama yapıldığını bildirdi.

Bogutskaya, “Kırım’da Rus FSB’nin (Federal Güvenlik Servisi) keyfiliği devam ediyor. Şimdi Ernest Usmanov’un evinde arama yapılıyor. Şahsi olarak Ernesti bilenlere hitap ediyorum, elinizden gelen yardımı yapın” diye yazdı.

Polisin, Usmanov’un babasının araba kaçırdığından şüphelenmesi nedeniyle arama yapıldığı ileri sürülürken Ernest Usmanov, evinde aramanın, babasının 3 Mayıs 2014 tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılama eylemine katıldığından dolayı yapıldığını düşünüyor.

Aramayı 4 polis görevlisinin yaptığını belirten Ernest Usmanov, “Sabah saat 6.30 sularında geldiler. Maskeleri yoktu. Mahkemenin arama kararını sundular. 50 yaşından büyük babamın Lanos markalı araba hırsızlığına ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Bu da aramanın nedeni olarak gösterildi” dedi.

Polisin, çalınan arabada bulunan eşyaları aradığını belirten Usmanov, arama sonucu polis görevlilerinin evrakları olmayan motosiklete el koyduğunu kaydetti.

Son zamanlarda yarımadanın farklı yerlerinde Kırım Tatarlarının evlerinde çok sayıda aramalar yapıldı. Aramaları yapan FSB ve polis mensupları, Kırım Tatarlarına karşı şiddet uyguladı ve yasadışı hareketlerde bulundu. Aramalar ayrıca bazı KTMM ve yerel meclis üyelerinin evlerinde de düzenlendi.

Kırım Tatarlarının evlerinde yapılan aramaların yanı sıra Kırım Tatarları gözaltına alınmaya başlandı. Eski Kırım’da 22 Ekim tarihinde Kırım Tatar Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev'in kardeşi Tahir Smedlâyev gözaltına alındı. Akmescit'teki tutukevine sevk edilen Tahir Smedlâyev orada iki kez fenalaştı. Tahir Smedlâyev’in 3 Mayıs’ta Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Kırım'ın girişinde karşılayanlar arasında olması nedeniyle tutuklandığı zannediliyor.

Daha önce Kırım’da 3 Mayıs 2014 tarihinde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu karşılama eylemine katıldığı için Musa Apkerimov ve Rustam Abdurahmanov olmak üzere iki Kırım Tatarı gözaltına alınmıştı. Mahkeme, eylem sırasında polisi ağır yaramakla suçlanan Musa Apkerimov'un 15 Aralık tarihine kadar tutuklu kalmasına karar verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.