SON DAKİKA
Hava Durumu

Cirikov kardeşlerin hapis cezası azaltıldı

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2008 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2008 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cirikov kardeşlerin hapis cezası azaltıldı
Litvanya vatandaşı Valerius Novikovas’ın yaptığı çirkin hareketten dolayı parmağını kırdıkları gerekçesiyle toplam olarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Celal ve Memet Cirikov kardeşlerinin cezası hafifletildi. Cirikov kardeşlerin en büyüğü Cemil Cirikov’un QHA’ya yaptığı açıklamada Ukrayna Yüksek Mahkemesinin 20 Kasım’da yaptığı duruşmada aldığı kararla kardeşlerin hüküm giydiği Ukrayna Ceza kanununundaki “haydut baskını” suçu “serserilik” suçuna değiştirilerek, Celal Cirikov’un cezası 8 yıldan 5 yıla, Memet’in cezası 5 yıldan 3 yıla düşürüldü. Cirikov kardeşlerinin 1,5 yıldır hapis yattığını belirtmek lazım.
29 Ağustos 2006’da “Aluşta- Sudak” kara yolu üzerinde Morskoye köyü sahilinde Litvanya vatandaşı Valerius Novikovas arabası ile Cirikov kardeşlerin aracını sollarken yayalar için tehlikeli bir durum oluşturdu. Arabasını kontrolünü zorlukla sağlayıp insanlara çarpmayı engelleyen Celal Cirikov, trafik ihlalini yapan sürücüyü uyarmak için kornaya bastı. Buna karşılık Novikovas aracının penceresinden sol elini çıkararak orta parmağını gösterdi ve oradan Sudak tarafına doğru hızla uzaklaştı.
Kardeşler Vesyoloye’ye gelince “Crysler” marka arabayı görünce yanına yanaştı. Kardeşlerden küçüğü Memet Cirikov arabadan çıkarak Novikovas’a yaklaştı. Memet Litvanya vatandaşına onun yüzünden insanların ölebileceğini anlatmaya çalıştı. Buna karşılık olarak Novikovas Memet’i hızlı bir şekilde itti. İtilen Memet kafasını arabaya çarptı. Bunu gören Celal Cirikov, kardeşine yardım etmek için ondan fizik olarak daha büyük olan Novikovas’a karşı, arabasındaki baltayı alarak sallamaya başladı. Sonuç olarak Celal Novikovas’ın sol elin işaret parmağının kemiğini zedeledi.
Novikovas sadece Litvanya vatandaşı değil aynı zamanda avukat da çıktı. Novikovas aynı gün dava dilekçesini yazdı.
Cirikovlar Kırım Tatarları olmasaydı bu olay böylece kapanırdı, ancak kardeşler Kırım Tatar milli hareketinin tanınmış aktif üyesi Fevzi Cirikov’un oğulları idi.
Ertesi gün 31 Ağustos 2006’da Novikovas bambaşka bir dilekçe yazıyor - “haydut baskını”. Hemen sahte şahitler ve kanıtlar bulundu. Cirikov’un akrabaları ise dava ile ilgilenen savcının açık olarak kardeşleri hapse atmak istediğini bildirdi. Sonuç olarak Valerius Novikovas’ın kırılan parmağı karşılığında 1984 doğumlu Celal Cirikov 8 yıl, 1987 doğumlu Memet Cirikov ise 7 yıl hapis ve özel eşyasına el koyma cezası aldı.
Cirikovlar davası Ukrayna yönetiminin Kırım Tatarlarını takip ettiği tezini doğrulamakta. Yakın tarihte Sudak’ta sarhoş bir şoför bir Kırım Tatar kadınına çarptı. Ölen kadının çocukları yetim kaldı, katil ise özgür. Altı kişiden oluşan Kırım Tatar ailesinin tamamını öldüren katile ise sadece 10 yıl hapis cezası verildi. Kırım Tatarları ise basit olaylar için onlarca yıl hapse atılıyor. “Simeyiz- Cotton” , “Cirikovlar” ve diğer birçok dava bunun delili.
15 Ağustos 2007’de gerçekleşen temyiz mahkemesinden bir gün önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Temyiz Mahkemesi Başkan Yardımcısı P.Katarov tatilden acil olarak çağırılıyor. Temyiz mahkemesi toplantısı sadece 15 dakika sürüyor ve Sudak mahkemesinin kararı değişmiyor.
Cirikov kardeşler üç aydır Akmescit’te göz altında tutuldu. Celal Cirikov’un kronik böbrek ve omurga hastalıkları şiddetlendi. Kan şekeri arttı. Babasının hapse ilaç getirme girişimleri geri çevriliyor.
Cirikov kardeşlerin 1944 sürgününü yaşayan ve vatanına dönen ninesi, torunlarına bu şekilde haksızlık yapılmasına dayanamayıp mahkemeden dört gün sonra rahmetli oldu.
Celal Cirikov sinirden dolayı şeker hastası ve insulin bağımlısı oldu. Bunun dışında, Celal’ın kaburgası, böbrek ve dizin kronik hastalıkları şiddetleşti. Celal’ın sağlık durumu iyi, ancak sağlığı bozuldu.
Seydamet Umerov- Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.