SON DAKİKA
Hava Durumu

FT: Rus askerleri, Lugansk’a zorla gönüllü olarak gönderildi

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 16:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FT: Rus askerleri, Lugansk’a zorla gönüllü olarak gönderildi

İngiliz Financial Times gazetesinin muhabiri Courtney Weaver, terörle mücadele operasyonunun devam ettiği Lugansk’ta bulunan bir kafesinde Ukrayna’da savaşan Rus askerleri ile konuştu.

Courtney Weaver’in yayınladığı makalede, Rus askerlerin önce Ukrayna’ya hiç kimsenin emri olmaksızın gönüllü olarak geldiğini şaka olarak söylediği belirtildi.

Weaver, “Fakat daha sonra ciddileşen Rus asker, “Bize emir verildi: kim gönüllü olarak gitmek istiyor? Biz hepimiz ellerimizi yukarıya kaldırdık” şeklinde yazdı. Bunu söyleyen askerin, elini sanki başka birisi tarafından zorla kaldırıldığı hareketini yaptığını yazan Weaver, konuşan askerin adının Maksin olduğunu ve onun Rusya’nın Voronej bölgesinden geldiğini kaydetti.

Courtney Weaver, Rus askerlerin, yerel Rusya yanlısı teröristlerden farklı olarak aynı üniformayı giydiğini ve gittiği her yerde yanında silah bulundurmadığını bildirdi.

Makalede, askerlerin Ukrayna’ya bir ay önce (yani 5 Eylül tarihinde ilan edilen ateşkesten sonra) geldiğini ve yerel sakinlere askeri eğitim verdiğini söylediği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.