SON DAKİKA
Hava Durumu

Hayatını kaybeden "Efsane Dekan" Cevat Geray için Mülkiye'de tören düzenlendi

Geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Prof. Dr. Cevat Geray için bir dönem dekanlığını da yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tören düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2018 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2018 02:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hayatını kaybeden "Efsane Dekan" Cevat Geray için Mülkiye'de tören düzenlendi

Geçtiğimiz gün yaşamını yitiren Prof. Dr. Cevat Geray için bir dönem dekanlığını da yaptığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tören düzenlendi.

ÖĞRENCİLERİ GERAY’I UNUTMADI

88 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Cevat Geray için Mülkiye’de tören düzenlendi. Törene Geray’ın sevenleri ve arkadaşlarının yanı sıra öğrencileri de katıldı.

Törende, Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Dekan Vekili Prof. Dr. Orhan Çelik, Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Fatma Bıkmaz, İletişim Fakültesi (İLEF) Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, “Efsane Dekan Anılarıyla Cevat Geray” kitabının yazarı Meral Uysal, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve öğrencisi Cevat Coşgun "Efsane Dekan" için konuşma yaptılar.

HALK EĞİTİM BÖLÜMÜNÜN KURUCUSU

Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Bıkmaz, konuşmasında Cevat Geray’ın 1968’de, Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde Halk Eğitim bölümünü kurduğunu ifade etti.

“Kendisinden çok şey öğrenebileceğiniz müthiş bir yaşam öyküsüne sahip.” diyen Bıkmaz, Cevat Geray’ın fakültelerine hep destek olduğunu belirterek, “O engin desteği, pozitif kişiliği ile hepimizin belleklerinde yer etti.” ifadelerini kullandı. 

ALTUN: “HOCAMIZIN ADINI YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun ise konuşmasına İletişim Fakültesi adına taziye dileklerini ifade ederek başladı. 

Geray’ın 1976-1977 yılları arasında Basın Yayın Yüksek Okulu'nun (BYYO) müdürlüğünü üstlendiğini söyleyen Altun, “1964’te kurulduğundan bu yana, fakültenin her aşamasında katkıları olduğunu biliyoruz.” dedi. 

Geray’ın adını yaşatmak için çalışacaklarını ifade eden Altun, sözlerini “huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyorum, hocamızı alkışlıyorum.” dedi. 

“GELECEK SİZİNDİR, GÜNÜMÜZÜ DERT ETMEYİN”

Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent ise konuşmasında Geray’ın kent, insan hakları, tarih, gibi pek çok alanda çalışmaları olduğunu belirtti. 

Demirkent, Geray’ın öğrencilerine söylediği “Gelecek sizindir, günümüzü dert etmeyin” sözünü hatırlatarak, “Onu kaybetmeden hemen önce de bunu söylemişti. Geleceğin bizim olduğunu biliyoruz ve hocamızın izinden gitmeye devam edeceğiz. Cevat Hocanın dekanlık yaptığı bir fakültede yöneticilik yapak zordur çünkü çıtayı Cevat Hoca koymuştur. Hepiniz biliyorsunuz, Cevat Hoca Sivas’ta Madımak otelindeydi. Hocamız sadece akademinin kalıplarına sıkışmamış bir aydın ve bilim insanı olarak yurduna ve üniversitesine hizmet etmiş, kuşağının en önemli temsilcilerinden biriydi.”

REKTÖR İBİŞ PROTESTO EDİLDİ

Süleyman Coşgun, konuşmasında törene gelmeyen ancak çelenk gönderen Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'i eleştirdi.  


MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ'NDE DE TÖREN DÜZENLENDİ

Törenin ardından Cevat Geray'ın Mülkiye bayrağına sarılı tabutu omuzlara alındı ve fakülte önüne gelen cenaze arabasına bindirilerek,  tören alanından uğurlandı. 

Cevat Geray'ın cenazesi, Kocatepe Camii'nde, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedildi. 

Geray için, 19:00'da Mülkiyeliler Birliği'nde de bir tören düzenlendi. En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.