SON DAKİKA
Hava Durumu

İsa Munayev: ‘Çeçenler ve Ukrainler çara tabi olmayacak’

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2014 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2014 15:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsa Munayev: ‘Çeçenler ve Ukrainler çara tabi olmayacak’

Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası gönüllü taburu Ukrayna’daki bir kampta eğitimlerine devam ediyor.

Kampı ziyaret eden Unian haber ajansı muhabiri, tabur komutanı İsa Munayev ile konuştu.

Muhabire önce yemek ikram eden İsa Munayev, “Çeçenler hiçbir zaman köle olmadı ve olmayacak. Ukrainler ve Çeçenler hiçbir zaman çarı tanımayacak. Taburumuzdaki Çeçenlerin çoğu daha önce Çeçenistan’dan Avrupa’ya göçmüştü. Onlar İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyor. Ben de 5 yıl Danimarka’da yaşadım ve o ülkenin dilini biliyorum. Fakat ben her şeyi bıraktım. Taburun askerleri buraya, Kremlin tarafından yönetilen Rusya’dan Ukrayna’yı kurtartmak için geldi. Beni birçok kişi arayıp, ‘İsa, gidip yardım etmek lazım’ diyordu. Çeçenler ve Ukrayinler çara tabi olmadı ve olmayacak. Teröristlerin tarafında savaşan Çeçenler, Kadırov’un askerleridir. Gerçek Çeçen, babasını öldüren kişiye hiçbir zaman itaat etmez” dedi.

Rusya’nın, Çeçenistan’da yaptığı gibi Ukrayna’da da enformayon ablukası uyguladığını, provokasyon ve baskılar yaptığını anlatan Munayev, “Ukraynalılar daha önce savaşmadı. Putin’in yönettiği Rusya’nın ise nasıl bir kötülük olduğunu biliyoruz. Bunun için biz size yardım etmek ve sizi eğitmek istiyoruz” diye konuştu.

Munayev, “Biz Rusya’nın eylemlerini önceden kestirebiliriz. Biz siyasete karışmıyoruz, biz buraya düşmanı yenmek için geldik. Zor olacak, kayıplar olacak. Fakat erkeklerinizin ölmemesi ve teröristlerin batıya ilerlememesi için biz ön saflarda savaşmaya hazırız. Biz, terörle mücadele operasyonunda şimdiye kadar birkaç operasyon gerçekleştirdik” belirtti.

İsa Munayev, “Düşmanı durdurmak çok önemli, aksi halde düşman Polonya, Litvanya ve daha ileriye gidebilir” dedi.

Munayev, “Kazanacağız. İnşallah, Kırım ve Çeçenistan’ı kurtaracağız! Yaşasın Ukrayna!” şeklinde konuştu.

Rusya’nın bağımsız Ukrayna devletine karşı yaptığı saldırıdan dolayı ‘Özgür Kafkasya’ hareketinin Başkanlık Divanı, 3 Mart 2014 tarihinde Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyacak uluslararası gönüllü taburunun kurulacağını açıklamıştı. Tabura Ukrayna’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele etmeye hazır olan herkesin katılabileceği kaydedilmişti. Taburun komutanı İsa Munayev, “Ukrayna halkının geleceği için aktif rol almamızın sebebi, hem Ukraynalılara yardım etmek hem de geçmişte Rusya soykırımından kaçan yüz binlerce Kafkasyalıya sığınak sağlayan ortak evimiz olan Avrupa’yı korumak” demişti.

22 Ağustos tarihinde ‘Özgür Kafkasya’ (Svobodnıy Kavkaz) Hareketinin Başkanlık Divanı, Kafkasya kahramanı Cahar Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası taburun Ukrayna’da bulunduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.