SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail, Türk vatandaşlarını ülkeye sokmadı!

İsrail polisi Kudüs'ü ziyarete gelen 90 Türk vatandaşını ülkeye sokmadı. Ülkeye girişlerine izin verilmeyen Türk vatandaşlarının "vizelerinin olmadığı" iddia edildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2018 23:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2018 23:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsrail, Türk vatandaşlarını ülkeye sokmadı!

İsrail polisi özel bir seyahat acentasıyle Kudüs'ü ziyarete gelen 90 Türk vatandaşının, "vizeleri olmadığı" iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.

ACENTA YETKİLİSİNDEN AÇIKLAMA

Sıla Tur seyahat acentası yetkilisi Musa Biçkioğlu, AA'ya yaptığı açıklamada, firmaları aracılığıyla Kudüs'ü ziyaret etmek isteyen 90 Türk vatandaşının Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanında "vizeleri olmadığı iddiasıyla"  ülkeye girişine izin verilmediğini belirtti.

Biçkioğlu, bu sabah İstanbul'dan Tel Aviv'e yerel saatle sabah 09.30'da ulaşan ziyaretçi grubun, havalimanında vize kontrolünün ardından İsrail'e girişine izin verilmediğini ifade etti.

"VİZELERİ YOK" İDDİALARINA YANIT

Ben Gurion Havalimanında bekletilen Türk yolcuların, İsrail'e vizesiz geldiği iddiasını reddeden Biçkioğlu, önceki Kudüs turlarında olduğu gibi grupta bulunan kişiler için İsrail Konsolosluğu'ndan toplu vize aldıklarını söyledi.

Vize olmadan Türkiye'den ayrılmalarının mümkün olmadığının altını çizen Biçkioğlu, "Kudüs'e turist getiren tur firmaları için İsrail her yolcuya ayrı ayrı vize vermiyor. Konsolosluğun verdiği vize yerine geçen belge tüm yolcular için vize yerine geçiyor. Biz de Kudüs turumuza katılan yolcularımız için İbranice vize yazısını almıştık ancak buraya gelince vizeleri olmadığı iddiasıyla 90 yolcumuzun İsrail'e girişine izin verilmedi." diye konuştu.

Biçkioğlu, İsrailli makamlarından bunun dışında başka bir açıklama yapılmadığını da ifade etti.

SINIR DIŞI EDİLDİLER

Ülkeye alınmayan yolculardan 15'nin 18.45 Tel Aviv-İstanbul seferi yapan uçakla İsrail tarafından Türkiye'ye gönderildiği, kalan yolculardan 33'ünün 21.45'teki Türk Hava Yolları uçağı ile sınır dışı edildiğini aktaran Biçkioğlu, geri kalan yolcuların ise bir sonraki seferlerdeki koltuk uygunluğuna göre Türkiye'ye dönüşünün gerçekleşeceğini söyledi.

BÜYÜKELÇİLİK DEVREDE

Yolcularla ilk andan itibaren temas halinde olan Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği, İsrailli yetkililer nezdinde konuyu yakından takip ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.