SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da buz devri öncesine ait hayvan kalıntıları bulunduğu iddia edildi

Kırım’da işgalcilerin inşa ettiği Tavrida otoyolu çalışmaları sırasında buz devrinden önceki döneme ait olduğu tahmin edilen hayvan kalıntılarının bulunduğu bir mağaranın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2018 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2018 20:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da buz devri öncesine ait hayvan kalıntıları bulunduğu iddia edildi

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin yasadışı şekilde inşa ettiği “Tavrida” otoyolu inşaat çalışmaları sırasında uzunluğu bir kilometreden fazla olan ve içinde buz devrinden önceki döneme ait olduğu tahmin edilen hayvan kalıntılarının bulunduğu bir mağaranın ortaya çıktığı bildirildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre uzmanlar, Karasupazar bölgesi Zuya kasabası yakınlarında bulunan mağaranın açığa çıkarılan kısmının 1015 metre olduğunu, ancak henüz incelenmeyen girişlerin de olması sebebiyle mağaranın daha uzun olabileceğini belirtiyor.

Rusların işgalden sonra Kırım’da faaliyete geçirdiği Kırım Federal Üniversitesi Zooloji Müzesi’nin (işgalden önce Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi bünyesinde bulunan müze) mağaranın incelenmesinde yer alan görevlisi Dmitriy Startsev, mağarada bulunan hayvan kalıntılarının buz devri öncesi döneme ait olduğunun tahmin edildiğini, yani hayvan kalıntılarının en az 800 bin yıllık olabileceğini ifade etti.

İnceleme sırasında bir mastodon veya mamuta ait olduğu tahmin edilen parmak ve dişlerin bulunduğu aktarıldı.

Uzman kazıların henüz yapılmadığını ve tüm verilerin ön incelemelere dayandığını belirtti. Şu an karayolu inşaat çalışmalarının ve mağaradaki kazı çalışmalarının şimdilik durdurulduğu ileri sürüldü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.