SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’daki baskın: yeni ayrıntılar

Hak savunucuları, FSB’nin Karasupazar şehrinde gerçekleştirdiği baskın hakkında son bilgileri paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2018 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2018 23:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’daki baskın: yeni ayrıntılar

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Karasupazar (Belogorsk) şehrinde işgalci güçlerin düzenlediği baskınlara ilişkin yeni ayrıntılar geldi.
 
Kırım’daki sivil gazetecilere atıfta bulunarak son bilgileri paylaşan KrımSOS sivil toplum teşkilatının bildirdiğine göre Karasupazar’da bugün en az 8 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Remzi Velilayev, Resul Velilayev, Ekrem Velilayev, Zera Velilayeva ve Rüstem Velilayev’in evinde arama yapıldığı biliniyor. Velilâyevlar ailesi, Kırım’da iş adamları, hayır severler ve Bekir Çobanzade Vakfı kurucuları olarak biliniyor. 2015 yılında Karasupazar’da Refat Velliulla Camisi açılmıştı.
 
Bunun dışında Ali Bariyev ve Asan Bariyev’in evlerine, Ali Bariyev’in yöneticisi olduğu KrımOpt şirketinin ofislerine baskın düzenlendiği duyuruldu.169778KRIMOPT ŞİRKETİNDE ARAMA DEVAM EDİYORDUKırım Dayanışması insan hakları teşkilatının paylaştığı bilgiye göre saat 16.00 itibarıyla Resul Velilayev ve Ekrem Velilâyev’in evlerinde düzenlenen arama sona erdi, KrımOpt şirketinde isr arama devam ediyor. BİR KIRIM TATARI DAHA GÖZALTINA ALINDIResul Velilâyev’in aramadan sonra Akmescit’teki sözde Soruşturma Komitesinin ofisine götürüldüğü bildirildi. 
 
Daha önce evinde yapılan aramadan sonra "KrımOpt" şirketi Müdürü Ali Bariyev’in FSB tarafından gözaltına alındığı ve bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtilmişti. Bunun dışında Resul Veliâyev’in kız kardeşi Zera Velilayeva’nın da aramadan sonra sözde polis şubesine götürüldüğü bildirildi. "KrımOpt" şirketinin muhasebecisi olan Zera Velilayeva’nın, sözde polis ofisinde avukatı bulunmaksızın sorgulandığı aktarılmıştı. 169768Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, daha önce gözaltına alınan Rüstem Velilâyev’in (Resul Velilâyev’in oğlu) ve Zera Velilâyeva’nın (Resul Velilâyev’in kardeşi) salıverildiğini bildirdi.İŞGALCİLERİN HANGİ GEREKÇEYLE ARAMA YAPTIĞI BİLDİRİLDİHayat Radyosuna yaptığı açıklamada, Karasupazar’daki baskın ile ilgili bazı ayrıntıları paylaşan gazeteci Taras İbragimov, Karasupazar’daki aramaların Rusya Ceza Kanununun 238. Maddesi gereğince yapıldığını ifade etti. İbragimov, “Söz konusu madde, güvenlik gereksinimlerine uygun olmayan ürünlerin saklanması ve satılması ile ilgili. Aramalar da bu madde gereğince yapıldı. Resul Velilâyev, şu anda Soruşturma Komitesinde bulunuyor” diye kaydetti.“BUGÜN KIRIM’DA KIRIM TATARI OLMAK KAHRAMANLIKTIR”İşgalcilerin baskısını yorumlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, günümüzde Kırım Tatarı olmanın başlı başına bir kahramanlık olduğunu ifade etti. Klimkin, “Kırım’da Kırım Tatarı, Ukraynalı ve vatanperver olmak zaten kahramanlıktır. Aramalar ve kovuşturmalar sıradan bir olay haline geldi. Bunların arkasında olanlar mutlaka uluslararası mahkemelerde yargılanacaklardır” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.