SON DAKİKA
Hava Durumu

Matrix filmi gerçek oluyor

ABD Savunma Bakanlığı askeri "bilim bölümü" şubesi olan DARPA, hedeflenen “Nöroplastisite Eğitimi “ (TNT) programını ilan etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Matrix filmi gerçek oluyor

ABD Savunma Bakanlığı askeri "bilim bölümü" şubesi olan DARPA, hedeflenen “Nöroplastisite Eğitimi “ (TNT) programını ilan etti. TNT programı, beyin  nöronları arasındaki bağlantı noktalarını değiştirme yeteneği anlamına geliyor. DARPA, sinir sistemini sürekli çalıştırarak bu kabiliyetin oluşmasına ve beynin daha çabuk öğrenmesini sağlayacağını tahmin ediyor.

Bu tür atılımların son derece faydalı olacağını aktaran DARPA yetkilileri, uzun zaman içinde öğrenilebilecek bir dilin bu yöntem sayesinde çok kısa bir sürede öğrenilebileceğini iddia etti.

DARPA, ABD içinde 7 kuruma ve 8 projeye finansman sağlıyor.  Proje kapsamında önce beynin temeli üzerinde çalışan yetkililer programın ikinci kısmında çeşitli egzersizlerle öğretilenleri pratiğe döküyorlar.

Çalışmaların daha hızlı ilerlemesi için yabancı dil uzmanları istihbaratçılar artık DARPA’yla birlikte ortak çalışacaklar. DARPA yetkileri beyine yerleştirilen bir cihazın öğrenme konusunu ne kadar hızda etkilediğini ve yan etkilerini araştıracaklar. Beyni yerleştirilecek bu cihazın öğrenmeyi kat ve kat arttıracağı söyleniyor.

TNT Program Yöneticisi Doug Weber, “Savunma bölümü iletişim ve analiz gibi insani becerilerin yoğun olduğu bir alan. Çalışmalarımızla burada çalışan arkadaşların mevcut çalışma durumlarını en üst düzeye çekmek istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı. Söz konusu çalışma akıllara 1999 yapımı ünlü bilimkurgu filmi Matrix'i getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.