SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi Üniversitesi'nde vekaleten atanan rektör belli oldu

YÖK, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin istifa eden rektörü yerine vekaleten Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak'ı atadı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2018 15:02
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Osmangazi Üniversitesi'nde vekaleten atanan rektör belli oldu

5 Nisan'da 4 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırının yaşandığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü'ne, Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), vekaleten Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak atandı.

YÖK GENEL KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

YÖK Genel Kurulu, ESOGÜ'de yaşanan silahlı saldırı olayını görüşmek üzere bugün olağanüstü toplandı. Toplantı sonrasında, ESOGÜ Rektörlüğü'nden dün istifa eden Prof. Dr. Hasan Gönen'in istifası kabul edildi. Gönen'in yerine  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak vekaleten atandı.

YÖK BAŞKANI SARAÇ: GÜVENLİK TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK


Olağanüstü toplantı sonrası konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu tür saldırıların akademik ortamlarda tekerrür etmemesi, üniversitelerimizin bilim, huzur ve güven mekanları olması için gerekli güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi rektörlerimize tekrar hatırlatılacaktır." ifadesini kullandı.

"Osmangazi Üniversitemizin, bu travmaya sebep olan hadisenin etkisinden kurtulabilmesi için her türlü gayreti sarf edeceğiz." diyen Saraç, şunları söyledi: "Üniversitelerimiz terör örgütleriyle mücadeleyi, terör örgütlerine sıfır toleransla ve mağduriyetlerin yaşanmaması için azami dikkatle sürdürmelidir. Bu bağlamda, üniversite rektörlerimizle bu toplantıdan çıkan sonuçlar paylaşılacaktır."

ÖZELLİKLE BİR HUKUKÇU

Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu yetkilileri yaptıkları açıklamada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü görevine, bir hukukçu öğretim üyesini özellikle atadıklarını da belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.