SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da bir öğrenci lisans tezi yüzünden hapis cezasına çarptırıldı

24 yaşındaki üniversite öğrencisi aşırılık (radikalizm) hakkında tez çalışması yapıyordu.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 15:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da bir öğrenci lisans tezi yüzünden hapis cezasına çarptırıldı

Rusya’da Voronej Ekonomi-Hukuk Enstitüsü Hukuk Fakültesi öğrencisi Aleksandr Kruze, lisans (bitirme) tezi için sosyal ağlarda yaptığı paylaşımlar nedeniyle 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz mahkemesi kararı onadığı için öğrenci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmayı planlıyor.

RBK ajansının haberine göre öğrenci Kruze, Ceza Hukuku bölümünde okuyor ve “Günümüz Şartlarında Aşırılık: Karşı Koymanın Uluslararası Boyutları” başlıklı lisans tezini hazırlıyordu. Rus “Vkontakte” sosyal paylaşım ağında mahkeme tarafından aşırı kabul edilen 4 resmi paylaştığı için takibata uğradı. Savunma tarafı, bu paylaşımların radikal görüşlere sahip internet kullanıcılarının dikkatini çekmek için yürütülen bilimsel çalışma çerçevesinde yapıldığını kaydetti.

Basına konuşan genç, “Daha birinci sınıftayken öğretim görevlileri ileride hazırlayacağımız diploma tezleri hakkında konuşurlardı ve öğrencilerin uzun çalışma süresi gerektiren konuları es geçtiğini vurgularlardı. Örnek olarak aşırılık (radikalizm) gösterildi. Ben de bu konuyu incelemeye karar verdim.” ifadelerinde bulundu. 11 Temmuz 2017 tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) söz konusu üniversite öğrencisinin evinde arama yaptı ve genci sorguya çağırdı.

“Komünistlere, Yahudilere, Kafkasyalılara, zencilere yönelik nefret hakkında sorular sordular. Beni hangi nefretle suçladıklarını bile şaşırdım. Kötü bir rüya görüyor gibiydim. Paylaşımlar hakkında konuşuyorlardı.” diyen Kruze, bilimsel bir çalışma yaptığını ve paylaştığı resimlerin açık erişimde olduğunu, engellenmediğini kaydederek, “Bana yöneltilen suçlamalar çok saçma. Ancak sonradan bir gencin yaptığı paylaşım yüzünden hapse atıldığını hatırladım. Ve o anda başıma gelenleri idrak ettim.” diye kaydetti.

Kruze’ye karşı dava Rusya Ceza Kanununun 282’nci maddesine (kin veya düşmanlığı tahrik etme ve insan onurunu aşağılama) binaen açıldı. Mahkeme Aralık 2017’de genç hakkında 2,5 yıl hapis cezası kararını aldı, temyiz mahkemesi ise 12 Şubat tarihinde kararı onadı.

Üniversite öğrencisinin annesi Marina Kruze, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaklarını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.