SON DAKİKA
Hava Durumu

Struma kurbanları İstanbul'da anılacak

İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa’dan kaçan Yahudileri taşıyan ve Karadeniz’de bir Sovyet denizaltısı tarafından batırılan Struma gemisinde hayatını kaybedenler, 22 Şubat Perşembe günü Sarayburnu Limanı'nda anılacak.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 18:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Struma kurbanları İstanbul'da anılacak

İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa’dan kaçan Yahudileri taşıyan ve Karadeniz’de batırılan Struma gemisinde hayatını kaybedenler, 22 Şubat Perşembe günü Sarayburnu Limanı'nda anılacak. Şalom gazetesinin haberine göre anma töreni, Türk Yahudi Toplumunun katkıları ile İstanbul Valiliği tarafından düzenleniyor.

Yolcularının çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 769 Romen Yahudisini taşıyan Struma gemisi 16 Aralık 1941 günü, Sarayburnu açıklarında demir attı. İngiliz hükümetinin geminin Filistin topraklarına gitmesine izin vermeyeceğini açıklamasının ardından Türk yetkililer gemiden kimsenin inmesine izin vermedi.

23 Şubat 1942’de gemi kaptanına, geldiği liman olan Köstence’ye dönmesi gerektiği bildirildi. Ancak geminin motorları bozuktu. Zamanın Ankara hükûmetinin savaş şartlarından dolayı geminin daha fazla İstanbul’da kalmasına izin veremeyeceğini bildirmesinin ardından, geminin çapa zinciri kesilerek Karadeniz’e çekildi. Karadeniz’de kaderine terk edilen gemi 24 Şubat günü bir Sovyet denizaltısından atılan torpille batırıldı. Olaydan sadece 20 yaşındaki David Stoliar adında bir kişi kurtulabildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.