SON DAKİKA
Hava Durumu

Tayland'da halk lüks konut projesini protesto için sokaklarda

Tayland'da kutsal sayılan bir ormanlık alana hükûmet yetkilileri ve yargı mensupları için inşa edilen lüks konutlar, protesto edildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2018 19:53
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2018 19:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tayland'da halk lüks konut projesini protesto için sokaklarda

Ülkenin kuzeyindeki Chiang Mai kentindeki Doi Suthep ormanlık alanı, bazı Budistler tarafından kutsal sayılan bir tapınağa ev sahipliği yapıyor. Doi Suthep Dağları aynı zamanda bölgedeki en büyük yeşil alan.

Hükûmet yetkilileri ve elit kesime gösterilen özel muameleden uzun süredir rahatsız olan Tayland halkı, protesto için sokaklardaydı.

5’TEN FAZLA KİŞİNİN TOPLANMASI YASAK

Cunta rejimi altındaki Tayland'da ordu ve polis güçlerinin yetkileri geniş. Güvenlik güçlerinin müdahale edeceği endişesiyle uzun yıllardır protestolara rastlanmıyor çünkü ülkede 5’ten fazla kişinin toplanması yasak.

32 milyon dolar değerindeki inşaat projesinin yarattığı infial ise, ülkede 4 yıldır görülen en büyük protestolara neden oldu.

SİYASETTEN ÇOK ÇEVRESEL SORUNLAR

Göstericiler, hükûmete inşası süren binaları yerinden kaldırmı çağrısında bulunurken, aksi taktirde hükûmeti daha geniş protestolarla geri dönmekle tehdit etti.

Reuters'a konuşan Tayland polisi ise, 1250 kişinin katıldığı gösterilerin "siyasetten çok çevresel konulara odaklandığını", göstericilerin protestonun sonunda sokakları temizleyip dağıldığını söyledi.

Yerel Bangkok Post gazetesine göre, konut ve ofislerin inşaatı neredeyse tamamlandı.

Yetkililer ise binaların hükûmete ait topraklarda  yasal olarak inşa edildiğini ve projenin ulusal parkın bulunduğu alanı kapsamadığını savunuyor.z

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.