SON DAKİKA
Hava Durumu

Terörden temizlenen köyde “Türkiye” sevinci

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında birçok stratejik nokta terörden arındırılırken, bölge halkı Türk ordusunu sevinçle karşılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Terörden temizlenen köyde “Türkiye” sevinci

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı sürerken, teröristlerden arındırılan Deyr Ballut'ta halk büyük sevinç yaşıyor.

TSK tarafından Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik başlatılan harekat devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bölgede terör örgütü PYD/PKK işgalindeki köy ve noktalar teröristlerden temizlenirken, köylerde yaşayanlar da yıllardır süren terör işgalinden kurtulmanın sevincini yaşıyor.

Teröristlerden 10 gün önce arındırılan Afrin'in batısında ve Cinderes'in yakınlarındaki Deyr Ballut köyünde halk, yaşadıkları korku dolu günleri unutmaya çalışıyor.

Köy halkının birçoğu, yakınlarının halen terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki köylerde yaşadığını ve örgütün bu kişilere zarar vereceği endişesiyle açıklama yapmaktan kaçınıyor.

İhtiyaçlar anında karşılanıyor

Köyde, teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcılar Türk askerince imha edilirken, söz konusu bölgelerde insani yardım faaliyeti de yürütülüyor. Gıda, barınma ve ilaç gibi ihtiyaçları Türkiye'nin kurum ve kuruluşlarınca anında tespit edilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Deyr Ballut'ta yaşayan 63 yaşındaki İbri Muhammed, Suriye'de iç savaşın başlamasından birkaç yıl sonra PYD'nin köylerini işgal ettiğini söyledi.

Onların baskısı altında zor günler yaşadıklarını anlatan Muhammed, şunları belirtti:

"Allah Türk askerini ve ÖSO'yu korusun. Allah'a çok şükür, bizim yemeğimizi, suyumuzu temin edip, hastalarımızı tedavi ettirdiler. Bizi PYD/PKK'den kurtardılar. Elhamdülillah şu an iyiyiz. PYD'nin zamanında bize çok zulüm ediyorlardı. Mazlumduk. Çok şükür Türk askeri geldi bizi bu zulümden kurtardı. İnşallah her yeri bu zulümden kurtaracaklar. Malımızı mülkümüzü zorla alıyorlar, gasp ediyorlardı. Şimdiki durumumuz çok çok güzel. Şu an her şeyimiz tamam. Hiçbir şeyimizde kusur etmediler. Allah Türk askerinden razı olsun. Allah Türkiye'yi, askerini ve tüm Müslümanları korusun."

Muhammed, terör örgütünün tüm köylerden bir an önce temizlenmesi temennisinde bulundu.

Köy sakinlerinden 65 yaşındaki Emin Yevmi de terör işgali altında zor günler yaşadıklarını ama kendisinin doğduğu yeri hiç terk etmediğini anlatarak, "Türk askerinin gelmesine çok sevindik. Bizim her isteğimizi, yerine getirdi. Yemeğimizi, ihtiyacımızı her şeyimizi de karşıladı. Çok şükür her şeyimiz tamam oldu. İnşallah böyle devam eder ve güzel günler gelir" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.