SON DAKİKA
Hava Durumu

9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi düzenlendi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Avrasya Yazarlar Birliği tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla düzenlenen 9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi Kastamonu’da edebiyatçıları buluşturdu.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2018 14:31
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2018 14:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi düzenlendi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Avrasya Yazarlar Birliği tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla düzenlenen 9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da edebiyatçıları buluşturdu. Kastamonu'nun Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi'nde düzenlenen etkinliğe, Türk dünyasını temsilen 16 topluluktan 28 edebiyat dergisinin temsilcisi katıldı.Kongre açılışında yaptığı konuşmada TÜRKSOY Genel Serketeri Düsen Kaseinov, bu etkinliklerle Türk dünyasının birbirine yaklaştığını ve bağlarının giderek kuvvetlendiğini vurguladı. "Kaseinov, 9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, ortak bir dilde anlaşmamız için önemli bir etkinliktir. Türk dünyası, edebiyattan güzel sanatlara, resimden tiyatroya pek çok alanda kültür-sanat buluşmalarına imkan sağlıyor. Bu şekilde bir yandan şehrin kültür hayatı canlanıp, Kastamonu halkının yaşam kalitesi yükselirken, bir yandan da Türk dünyası birbirine yaklaşıp kültürel bağlarımız güçlenmektedir. 16 farklı Türk topluluğunu temsilen 28 edebiyat dergisinin katıldığı bugünkü etkinliğimizin Kültür Başkenti'ne yakışan, içerik açısından da kalıcılık açısından da en faydalı işlerden birisi olduğuna inanıyorum. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Başkurdistan, Kırım, Gagavuz Yeri, İran, Irak, Kosova, Makedonya, Kıbrıs’tan gelen çok kıymetli yazarlarımıza, edebiyatçılarımıza ve yayın yönetmenlerine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunmak istiyorum”  şeklinde konuştu.169413Sergilenen dergiler arasında Kırım Tatar kulübünün “Nenkecan” dergisi de yer aldı. Nenkecan dergisi Kırım’da Latin alfabesini kullanan tek dergi olma özelliğini taşıyor. Derginin kuruculuğunu ve baş editörlüğünü Zera Bekirova yapıyor. Kongrede derginin temsilciliğini Doç. Dr. Ranetta Gafarova yaptı.

Nenkecan dergisinin yaşadığı en büyük problemlerden birisi derginin basım sayısını arttırmak ve dağıtımı yaygınlaştırmak. Bu sorunların en ideal çözümü derginin sosyal ortam için de basılma olarak gözüküyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.