SON DAKİKA
Hava Durumu

AB ve Özbekistan yeni bir iş birliği anlaşması imzaladı

Özbekistan ve AB arasında "Genişletilmiş Ortaklık ve İş Birliği Anlaşması" imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2018 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.07.2018 16:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB ve Özbekistan yeni bir iş birliği anlaşması imzaladı

Özbekistan ve Avrupa Birliği arasında ilişkileri güçlendirmek adına yeni bir ortaklık anlaşması imzalandı. Özbekistan ve AB en son 1999'da bu çerçevede bir ortaklık anlaşması imzalamıştı.

AB'nin temel kurumlarından olan Avrupa Konseyi bugün resmi sitesinde Özbekistan ile yeni bir ortaklık metni üzerinde anlaşıldığını duyurdu. Yapılan anlaşma "Genişletilmiş Ortaklık ve İş Birliği Anlaşması" adı ile duyuruldu.

Avrupa Konseyi, bu anlaşma sonrasında Özbekistan ile ekonomi alanındaki iş birliği kadar politik reformlar, hukukun üstünlüğü, özgürlük ve güvenlik dengesi, göç ve insan hakları gibi konularda da iş birliği yapılacak bir ortamın yaratılacağını vurguladı. Anlaşmanın ayrıca Özbekistan ve AB'nin uluslararası boyuttaki sorunlarla mücadelede işbirliği ortamını yaratması beklendiği belirtildi.

Avrupa Konseyi, özellikle Özbekistan'da yaşanan yönetim değişikliğine dikkati çekerek Şavkat Mirziyoyev'in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği kayda değer reformları vurguladı. Yapılan reformlar ile insan hakları ve Orta Asya'daki komşu ülkeler ile ilişkileri geliştirme noktasında büyük mesafe alındığı belirtildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.