SON DAKİKA
Hava Durumu

Alaş'ın unutulmaz şairi Mağcan Cumabay, Ankara'da anılacak

Türklük ve Türkiye sevgisiyle bilinen ve 20'inci yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biri olan Kazak şair Mağcan Cumabay, doğumunun 125'inci yılında münasebetiyle Ankara'da gerçekleştirilecek etkinlikle anılacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 14:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Alaş'ın unutulmaz şairi Mağcan Cumabay, Ankara'da anılacak

Türklük ve Türkiye sevgisiyle bilinen ve 20'inci yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biri olan Kazak şair Mağcan Cumabay, doğumunun 125'inci yılında münasebetiyle 19 Şubat tarihinde başkent Ankara'da gerçekleştirilecek etkinlikle anılacak.

Gazi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliğin öğleden sonraki bölümünde, Mağcan'ı odağına alan bir uluslararası konferans gerçekleştirilecek.

Sabah düzenlenecek ilk bölümde belgesel gösterimi, şiir dinletisi ve konserin ardından, açılış konuşmalarını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Kültür Bakanlığı Müsteşarı Erenay Darjibayev, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli yapacak.

Saat 13.30'da başlayacak ve iki oturum şeklinde yapılacak uluslararası konferansa ise, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Aygül İsmakova, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Kuzey Kazakistan Gazetesi Baş Editörü Jaraspay Süleymenov'un yanı sıra alanın önde gelen ve değerli isimleri katılım gösterecek. Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu'nda düzenlenecek olan etkinlik 19 Şubat Pazartesi günü, saat 10.00'da başlayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.