SON DAKİKA
Hava Durumu

Asya Kalkınma Bankası'ndan Kırgızisan'a dev kredi desteği

Kırgızistan'ın en büyük hidroelektrik santrali (HES) barajının modernizasyonuna Asya Kalkınma Bankası'nın (AKB) 108 milyon dolarlık destek vereceği duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 16:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Asya Kalkınma Bankası'ndan Kırgızisan'a dev kredi desteği

Kırgızistan'ın en büyük hidroelektrik santrali (HES) barajının modernizasyonuna Asya Kalkınma Bankası'nın (AKB) 108 milyon dolarlık destek vereceği duyuruldu. Kırgızistan'ın en büyük barajı olan Toktogul HES'inin modernizasyonunda Fransız GE Hydro ve İsviçreli GE Renewables şirketleri de ortak olarak bulunuyor.

Narın Nehri'nin üzerinde bulunan ve Celalabad bölgesinde yer alan baraj Kırgızistan'ın en büyük kapasiteye sahip HES'i olarak değerlendiriliyor. 1,440 megawatlık kapasitesi ile bir yıl boyunca 200,000 haneye aralıksız enerji sağlama kapasitesine sahip. Barajın inşaatı 1960 yılında başlayıp, 1976 yılında sona ermişti. Barajın güvenlik, verimlilik ve dayanıklılık açısından modernize edilmesi gerekiyor. Baraj son yıllarda aşınmalarının getirdiği birçok arıza ile karşı karşıya gelmişti.

AKB'nin Kırgızistan sorumlusu Candice Mcdeigan: "AKB 1996'dan beri Kırgızistan'ı enerji sektöründe modernizasyon gibi konularda destekliyor. Biz ülkenin enerji güvenliğini sağlama noktasında oldukça özverili çalışıyoruz." açıklamalarında bulundu. AKB'nin Orta Asya sorumlusu Ashok Bhargava ise: "Toktogul HES'inin modernizasyonu bizim Kırgızistan özelinde birinci önceliğimizdi. Çünkü yaz aylarında Orta Asya ülkelerinin Afganistan ve Pakistan'a enerji aktarımı dönemine yetişitirilmesi gerekiyor." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.