SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Bestakarlar Birliği Başkanı’ndan TÜRKSOY’a ziyaret

Azerbaycan Bestekarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Firangiz Alizade ile Azerbaycan Milli Kütüphane Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov ve beraberindeki heyetin Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY'u ziyaret ettiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Bestakarlar Birliği Başkanı’ndan TÜRKSOY’a ziyaret

Doğumunun 100. yılı münasebetiyle TÜRKSOY tarafından ilan edilen "2018 - Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev'i Anma Yılı"nın açılış etkinliği nedeniyle Ankara'da bulunan Azerbaycan heyeti,  14 Şubat tarihinde Genel Sekreter Prof. Düsen Kaseinov tarafından kabul edildi.

Ankara’da bulunan TÜRKSOY Genel Sekreterlik binasında yapılan görüşmede konuşan ve Garayev'in sadece Azerbaycan'ın değil bütün Türk Dünyası'nın gurur vesilesi olduğunu dile getiren Kaseinov, "Gara Garayev hayatta değil, ancak onun eserleri, onun sanatı, onun öğrencileri hayatta ve Garayev'in zengin mirasını devam ettirmektedir. Garayev o kadar büyük bir besteci ki, Türk Dünyası'nın her hangi bir köşesinde 3-5 besteci bir araya gelse, mutlaka orada Garayev'in sanatı konuşulmakta ve önemi vurgulanmaktadır." dedi.

2018 yılının TÜRKSOY üyesi ülkelerde, doğumunun 100. yılı münasebetiyle Azerbaycanlı bestekar Gara Garayev'e ithaf edildiğinin da altını çizen Kaseinov, bu kapsamda Türkiye'nin İstanbul, Ankara, Bursa, Kastamonu gibi şehirlerinin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve diğer ülkelerde de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini bildirdi.

Kaseinov, 2018 yılı sonunda ise “Anma Yılı” kapsamında Gara Garayev'e ilişkin düzenlenen etkinliklerin derlenerek kitaplaştırılacağı müjdesini de verdi.

Görüşmede konuşan Azerbaycan Bestekarlar Birliği Başkanı Firangiz Alizade, TÜRKSOY ile Azerbaycan'ın sanat ve kültür insanlarının yakın işbirliği içerisinde çalıştıklarını vurgulayarak, TÜRKSOY işbirliğinde Azerbaycan'ın Şeki şehrinde her yıl düzenlenen ve Azerbaycan'ın kültürel etkinlikleri arasında önemli yere sahip olan "İpekyolu Festivali"ni hatırlattı.

Garayev adının, Bolu'daki TÜRKSOY Besteciler Köyü’ndeki sanat evlerinden birine vererek yaşatıldığını da dile getiren Alizade, Garayev'in öğrencilerinden biri olması nedeniyle gurur duyduğunu dile getirdi.

Garayev'in, Azerbaycan musikisini dünya seviyesine yükselterek tanıttığını kaydeden Alizade, bestecinin eserlerinin dünyanın çeşitli prestijli sahnelerinde sergilendiğini dile getirdi. Garayev'in, Moskova Devlet Konservatuarında Prof. Dmitri Şostakoviç’in bestekarlık sınıfında eğitim aldığını  da hatırlatan Alizade, Şostakoviç’in Garayev'i bir öğrencisi olarak değil, kendisi gibi bir bestekar olarak nitelendirdiğini sözlerine ekledi.

Görüşmede, Azerbaycan Milli Kütüphanesi olarak TÜRKSOY ile ortak projelere imza attıklarını gururla anlatan ve Türk Dünyası önemli şahsiyetlerine ilişkin konferanslar, sergiler düzenlediklerini vurgulayan Azerbaycan Milli Kütüphane Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov TÜRKSOY'un 2018 yılını Gara Garayev'i Anma Yılı olarak ilan etmesi nedeniyle memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Tahirov, Garayev'in şöhretinin Türk Dünyası'nın sınırlarını aşarak bütün dünyaya yayıldığını ve gittikleri her bir ülkede Garayev'e ilişkin bir hikaye ve anının olması nedeniyle her bir Azerbaycanlı gibi bunun gururunu yaşadığını ifade etti.

Görüşmede konuşan Azerbaycanlı rejisör Prof. Dr. Eflatun Neimetzade ise, Gara Garayev ile birlikte çalıştığı Moskova dönemlerine ilişkin hatıralarına değindi. Dahi bestekar Garayev'in sanatı ve Azerbaycan müzik sanatına katkılarına da değinen Neimetzade, Garayev ile ilgili hatıratlarını bir kitapta toplayacağını paylaştı.

Görüşmede, Genel Sekreter Düsen Kaseinov, Firangiz Alizade ve Kerim Tahirov'a, Garayev’in doğumunun 100. yılı münasebetiyle TÜRKSOY tarafından hazırlanan  "Gara Garayev” hatıra tabağını hediye etti.

Kaynak: TÜRKSOY

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.