SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan’dan uzay pazarı hamlesi!

Azerbaycan, uluslararası uzay pazarında kazandığı bilgi ve tecrübeyi ticarileştirerek uzay bilgi ürünleri ihracatına başladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan’dan uzay pazarı hamlesi!

Azerbaycan Cumhuriyeti Uzay Ajansının  (Azerkosmos), radyo frekansı yönetimine ilişkin eğitim ve danışmanlık programı olan ürününü Bahreyn'in Telekomünikasyon Düzenleme Kurumuna sunduğu açıklandı.

Bahreyn’in başkenti Manama'da düzenlenen 10 günlük program kapsamında, radyo frekans yöntemleri, uydu ve karasal istasyonların tescili için başvuruların hazırlanması, uydu ağları arasındaki parazitlerin analizi ve giderilmesi gibi konular ele alındı. Ayrıca alana ilişkin uluslararası hukuk ve hukuki normlarda değerlendirildi. Bahreyn’de gerçekleştirilen 10 günlük eğitim sonunda katılımcılara sertifika verildi.

UZAY BİLGİ ÜRÜNLERİ İHRACATI 

Artık uzay bilgi ürünlerini ihraç etmeye başlayan Azerbaycan, radyo frekanslarının yönetimi konusunda uluslararası düzeyde doğru ve yapılandırılmış koordinasyon amacıyla oluşturulan bu bilgi ürününü Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu'da uzay alanında gelişmekte olan ülkelere ihraç etmeye devam edecek.

AZERBAYCAN UZAYDA YÖRÜNGE HAKKINA SAHİP OLDU

Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin uzayda yörünge hakkına sahip olduğunu duyurmuştu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 46 derece (doğu boylamı) yörünge konumunda bulunan "Azerspace-1" uydusunun hizmet verdiği C ve Ku frekans bantlarının Azerbaycan hükûmeti adına kayıt altına alındığını bildirilmişti.

Açıklamada bunun Kayıt Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından onaylandığı ifade edildi. Bakanlık açıklamasında "Azerspace-1" uydusu hakkında şu bilgileri paylaşmıştı:

"2013 yılında fırlatılan Azerspace-1 telekomünikasyon uydusu, 46° Kuzey konumunda Malezya yönetimine aittir. Yörünge pozisyonunun C ve Ku frekans aralıklarında çalıştırılır. Bu menzillerin Azerbaycan ismine devredilmesi, Azerspace-1 uydusunun artık Malezya'nın değil, Azerbaycan'ın eşsiz yörüngesinde görev yapması anlamına geliyor. 46° Kuzey pozisyonun Azerbaycan'a devrine ilişkin çalışma 8 Aralık 2020 tarihinde gerekli belgelerin ITU'ya sunulmasıyla başlatıldı. Küresel uygulamada yörünge konumuna ulaşmak yedi yıllık bir faaliyet dönemini kapsamış olsa da, bu süreç Azerbaycan'ın bu alandaki uzmanları tarafından üç yılda tamamlandı. Bu dönemde Azerbaycan tarafı 34 ülkenin 265 uydu şebekesine ilişkin koordinasyon görüşmelerini başarıyla sonuçlandırdı ve anlaşmalara vardı."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.