SON DAKİKA
Hava Durumu

Aziz Sancar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Dünyaca ünlü Nobel ödüllü Aziz Sancar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ile bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 16:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aziz Sancar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Nobel Ödüllü Aziz Sancar'ı ağırladı. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov’un 2015 Nobel ödülünün sahibi, dünyaca ünlü Türk bilim adamı Aziz Sancar’la dün bir araya geldiği bildirildi.

Çağın büyük bilim insanının Kırgızistan’ı ziyaret etmesinden duyduğu mutluluğunu dile getiren Devlet Başkanı Jeenbekov, “Ziyaretiniz ve öğrencilerle buluşmanız, gençlerimize ilham verecek ve bilimde yeni başarılar arzulayacak. Kendinizi tüm Türk dili konuşan halkların bir temsilcisi olarak konumlandırmanız, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Yorulmayı bilmez çalışmalarınız sayesinde, Nobel Ödülü alarak dünya çapında ünlü oldunuz. Sizi sadece Türk Dünyası'nın değil, insanlığın en değerli temsilcisi olarak görüyoruz, sizinle gurur duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

 

KIRGIZİSTAN İKİNCİ VATANIM

Profesör Sancar'ın, Kırgızistan'a bilim ve ilmin gelişmesine katkıda bulunacağını ümit ettiğini söyleyen Jeenbekov, Sancar'ın Kırgız bilim adamlarıyla verimli bir işbirliğinde bulunması temennisinde bulundu. Sıcak karşılamadan ötürü Cumhurbaşkanı'na teşekkür eden Sancar, Türk Dünyası'na mensup halkların tümünün Kırgızistan'ı ikinci vatan olarak gördüğünü vurguladı. Sancar, kalkınmak için devletlerin yalnızca doğal kaynakların gelişmesine değil, aynı zamanda insan kaynaklarına da odaklanması gerektiğine dikkati çekti.

Vatandaşlarını bilgi ve bilime özendirerek iç dünyalarını ve özgürlüklerini geliştiren ülkelerin geleceğinin parlak olduğunu dile getiren Sancar, "Kırgızistan'ın insani kalkınmaya ve barışın korunmasına büyük önem verdiği için memnunum. Bir insanın özgür ve eğitimli bir ülkede gelişmesi çok önemlidir." diye konuştu. Kırgızistan ziyaretinde Sancar'a, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından fahri doktora ve Kırgızistan Milli Üniversitesi tarafından fahri profesörlük unvanı verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.