SON DAKİKA
Hava Durumu

“Buhara’da, İmam Buhari adına bir enstitü kurmayı hedefliyoruz”

Erdoğan, Özbekistan ve ardından gerçekleştireceği Güney Kore ziyaretleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2018 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Buhara’da, İmam Buhari adına bir enstitü kurmayı hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in davetine icabetle Özbekistan’a gitti. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareketinden önce Atatürk Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ve ardından gerçekleştireceği Güney Kore ziyaretleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Özbekistan ziyareti kapsamında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüşeceğini, Özbekistan Ali Meclisi’ne hitap edeceğini ve Türkiye-Özbekistan İş Forumu’na katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Buhara’yı ziyaret edeceğini aktardı.

 

“ÖZBEKİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE KAYBEDİLEN İVMEYİ YENİDEN KAZANACAĞIZ”

Buhara’da büyük hadis âlimi İmam Buhari ve İmam Maturidi ile ilgili birer enstitü kurulması yönünde Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir mutabakatlarının olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buhari, Hadis Külliyatı içerisinde en önemli eserlerden bir tanesidir. Dolayısıyla İmam Buhari adına orada bir enstitü kurmayı hedefliyoruz. Bir de İmam Matüridi, itikadi anlayışımızda da bizim odur ve onunla ilgili de orada bir enstitü kuralım istiyoruz. Bu konuda aramızda bir mutabakatımız var. Bu adımları da inşallah bu gidişte inşallah kesinleştireceğiz” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerde uzun yıllardır kaybedilen ivmeyi yeniden kazanacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yüzden ziyaretinde geniş bir işadamları heyetinin kendisine refakat edeceğine işaret etti.

Özbekistan ziyaretinin ardından Güney Kore’nin başkenti Seul’e geçeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile bir araya gelerek baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunacağı ve Güney Kore Ulusal Meclisi’ni ziyaret ederek Meclis Başkanı ile görüşeceği bilgisini paylaştı.

Güney Kore’nin bölgesinde ve küresel ölçekte bir ekonomik güç olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin Kuzey Kore ile Güney Kore’nin bir araya geldiği anlamlı bir döneme rastladığını ifade etti.

 

“GÜNEY KORE VE KUZEY KORE LİDERLERİNİN BİR ARAYA GELİŞLERİ, İLİŞKİLERİMİZE ZENGİNLİK KATACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kore Cumhuriyeti teknoloji alanında dünya çapında bir oyuncu. Bu ziyaretimiz vesilesiyle önde gelen Koreli firmaların üst düzey yöneticileriyle çok sayıda görüşmelerim olacak. Ziyaretim sırasında iş birliğimizi ileriye dönük adımlarla geliştirmek amacıyla görüş alışverişinde bulunacağız. İkili iş birliği alanlarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları da ele alacağız. Ziyaretim Kore Yarımadası’nda önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde olması buna ayrı bir zenginlik katıyor. Güney Kore Cumhurbaşkanı ve Kuzey Kore Liderinin 27 Nisan günü tarihî bir zirvede bir araya gelişleri, bizim de onlarla olan ilişkilerimize ayrı bir zenginlik katacaktır diye düşünüyorum. Nükleer silahsızlanma amacıyla başlatılan görüşmelerin başarıyla neticelenmesini arzu ediyoruz. Özellikle on yıllardır hasretle beklenen kalıcı barışın Kore Yarımadası’nda tesis edilmesini diliyoruz.”

Özbekistan ve Güney Kore ziyaretlerinin beşeri münasebetler ve ekonomik ilişkiler açısından hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayarak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.