SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Azerbaycan’a yatırımı 770 milyon dolara ulaştı

Çin'in Azerbaycan'da en çok yatırımı petrol sektörüne yapıldığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 16:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Azerbaycan’a yatırımı 770 milyon dolara ulaştı

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Çin'den Azerbaycan ekonomisine yapılan toplam yatırımın 770 milyon dolara ulaştığını söyledi.

İnterfax-Azerbaycan ajansının haberine göre dün 13 Şubat'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Mustafayev, "Azerbaycan ekonomisinde Çin yatırımlarının hacmi bugüne kadar 770 milyon dolara ulaştı ve bunun büyük bir kısmı petrol sektörüne düştü. Ancak öncelikli olarak petrol dışı sektörün gelişimi ve bu sektördeki yatırımları artırmak için çalışmak zorundayız" dedi.

Çin ile ticaret ve ekonomik işbirliğinin yaygınlaşması için 2018 yılı devamında Azerbaycan şirketlerinin Şangay ve Urumçi'ye ihracat misyonunun planlandığını kaydeden Bakan, "Ayrıca, Azerbaycan ürünleri 5-10 Kasım 2018'de Şangay'da Uluslararası İthalat Sergisi'nde sergilenecek. Azerbaycan tarafının bu sergide kiralanan alanı iki katına çıkarıldı." diye konuştu.

Bunun yanı sıra Azerbaycan'ın fındık, maden suları ve işleme sanayi ürünleri de dahil olmak üzere tarım sanayi kompleksinin ürünlerini Çin pazarına ihraç etmekle ilgilendiğini belirten Mustafayev, "Ayrıca, Azerbaycan Çinli şirketlerin yatırımlarına açık ve ülkemiz topraklarında bir sanayi parkı açmak için Çin tarafından bir öneri alındı, bu teklif inceleniyor" dedi.

Bakan ayrıca, Çin'in Bakü-Tiflis-Kars demiryolu koridoru da dahil olmak üzere Azerbaycan üzerinden Avrupa'ya mal taşımacılığının önceliği olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.