SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyaca ünlü Azerbaycanlı bestekâr Garayev'i Anma Yılı Konseri yapıldı

TÜRKSOY ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen "Doğumunun 100'üncü yılında Azerbaycan'ın Ünlü Bestekârı Gara Garayev'i Anma Yılı Açılış Konseri" büyük ilgi gördü.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 16:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünyaca ünlü Azerbaycanlı bestekâr Garayev'i Anma Yılı Konseri yapıldı

Dünyaca ünlü Azerbaycanlı bestekâr Gara Garayev dün, 15 Şubat'ta başkent Ankara'da düzenlenen etkinlikle anıldı. TÜRKSOY ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen  "Doğumunun 100'üncü yılında Azerbaycan'ın Ünlü Bestekârı Gara Garayev'i Anma Yılı Açılış Konseri" büyük ilgi gördü.

Konser öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Garayev'in mazlumların yanında durduğunu kaydederken, "Sömürgecilerin Afrika'daki zulümlerini, insan ticaretini anlatan Yıldırımlı Yollar eserini yaptı ve bu eser her yerde çalındı. Sadece kendi kimliğini değil atalarının tarih boyunca yaptığı gibi mazlumlara da sahip çıktı." diye konuştu.

Garayev'in, Yıldırımlı Yollar eseriyle ses getirdiğini ve bu nedenle dönemin Sovyet Politbürosu tarafından soruşturmaya tabi tutulduğunu anlatan Topçu, "Azerbaycan'da tarih boyunca yaşanan zulümleri Afrika da gördü. Azerbaycan'ın yaşadığı zulümler ile Afrika'daki zulüm birleşince ortaya müthiş bir eser çıktı." dedi.

Politbüro'daki sorgulara o dönemde büronun üyesi Haydar Aliyev'in de katıldığını dile getiren Topçu, "Aliyev, Garayev'i savunarak 'Bir Sovyet bestekârı Batı'daki siyahilerin içinde bulunduğu kötü durumu anlatıyorsa bunda ne kötülük var? Aksine bunu alkışlamalıyız ona mükafatlar vermeliyiz' dedi." ifadelerini kullandı. Topçu ayrıca Aliyev'in savunmasıyla sürgün ve ceza almaktan kurtulan Garayev'in, dönemin en büyük ödülü olan Sosyalist Emek Kahramanı ödülüyle taltif edildiğini kaydetti.

 

"Daha çok Garayev çıkacaktır"

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim de, özgür düşünebilen insanların sanat eserleri üretebileceğini belirterek, "Azerbaycan da bu düşünce üzerine kurulmuştur. O yüzden bizden daha çok Garayev çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasienov, 2010'den beri her yıl Türk kültürüne katkı sunan sanatçılar için anma yılı etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.

 

Gara Garayev kimdir?

1918 yılında Bakü'de doğan Garayev, Azerbaycan müzik kültürünün önde gelen bestecilerinden biri ve aynı zamanda pedagog ve eğitimcidir. Uluslararası ün kazanan ilk Azerbaycanlı besteci olan Garayev, çoğu müzik otoritesi tarafından Üzeyir Hacıbeyov'dan sonra Azerbaycan müziğinin ikinci önemli bestecisi kabul edilir. 

Nizami'nin şiirine dayanan Leyla ile Mecnun adlı senfonik eseri en önemli eserlerinden birisidir. Efrasiyab Bedelbeylinin 1940 yılında yazdığı "Kız kalesi"nden sonra Gara Garayev'in bestelediği "Yedi Güzel" adlı bale müziği yine Nizami'nin ünlü bir şiirine dayanan bu eser ilk defa 1952'de sahnelenmişti. 1949 - 1953 yılları arasında Azerbaycan Devlet Konservatuvarında rektörlük yapmış, bu okulda Niyazi Tagizade, Arif Malikov, İsmail Hacıbeyov, kendi oğlu Faraj Garayev gibi çok sayıda müzisyen ve besteci yetiştirmiştir.

Garayev, Azerbaycan ulusal bestecilik okulunun kurucusu olarak kabul edilmekte ve ülkede çeşitli orkestra, müzik okulu, mekânlar onun adıyla anılmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.