SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenistan Büyükelçiliği önünde Hocalı eylemi gerçekleştirildi

Birleşik Devletler Azerbaycanlılar Ağı (USAN), Hocalı Soykırımı'nın 26'ıncı yıl dönümü nedeniyle Ermenistan'ın Washington Büyükelçiliği önünde eylem düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2018 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenistan Büyükelçiliği önünde Hocalı eylemi gerçekleştirildi

Birleşik Devletler Azerbaycanlılar Ağı (USAN), Hocalı Soykırımı'nın 26'ıncı yıl dönümü nedeniyle Ermenistan'ın Washington Büyükelçiliği önünde eylem düzenledi.

Azertac'ın haberine göre 25 Şubat'ta gerçekleştirilen eyleme, Washington ve yakın bölgelerde yaşayan Azerbaycanlılar iştirak etti.

Eylemciler, Azerbaycan'a karşı devam eden Ermeni saldırganlığı ve Hocalı Soykırımı hakkındaki gerçekleri anlatan posterler taşıdı ve "Ermeni terörünü kınayın!", "Ermenistan etnik temizlik suçlusudur!", "Ermenistan Karabağ'dan defol" ve "Ohanyan ve Sarkisyan suçludur" sloganları attı. Ayrıca Hocalı Soykırımı'nın devletler düzeyinde tanınması ve Ermeni ordusunun işgal ettiği Azerbaycan'a ait topraklardan çekilmesi talep edildi. 

 

Hocalı Soykırımı

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991'de Karabağ'ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı'nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı'nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992'de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992'den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı'nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı'ya 25 Şubat 1992'den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek "Hocalı Soykırımı" yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı'nda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdadn 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.