SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı'ndan demokrasi uyarısı

Kırgızistan'ın eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Özgür Avrupa Radyosu'nun (RFE) Kırgızistan servisi olan "Azattyk"a önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 16:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı'ndan demokrasi uyarısı

Kırgızistan'ın eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Özgür Avrupa Radyosu'nun (RFE) Kırgızistan servisi olan "Azattyk"a önemli açıklamalarda bulundu. Otunbayeva, Kırgızistan'ın Orta Asya'daki tek demokratik ülke olma özelliğini yitirdiğini belirtti.

Eski Cumhurbaşkanı Roza Otubayeva'a, Azattyk ile yaptığı ropörtajda çarpıcı demeçlere yer verdi. Otunbayeva, tutuklu bulunan eski "Halk İktidarı Bloku" üyesi siyasetçilerden Bektur Asanov'un durumu hakkında bilgi verdi. Bektur Asanov'un açlık grevi düzenlediğini ve görünüşündeki sağlamlığa rağmen sağlığının bozulduğunu belirtti. Ayrıca Bektur Asanov'un Kırgızistan'da demokrasinin gelişmesine büyük destek verdiğini vurguladı. Asanov'a karşı alınan kararın ülkedeki yargının ne kadar yozlaştığının ve hükümetin idaresi altığına girdiğinin bir örneği olduğunu belirtti. 

Otunbayeva, Kırgızistan'ın Orta Asya'daki demokrasi adası olma özelliğini kaybettiğini ifade etti. Otunbayeva: "Biz Orta Asya'daki demokrasi liderliğimizi giderek kaybediyoruz. Çok fazla kaybediyoruz. 26 yıllık tarihimizde bu kadar hukuk dışı kararlar alınmadı." ifadelerini kullandı. Otubayeva, Özbekistan'ın gösterdiği gelişmeyi vurgulayarak: "Bakın komşu ülkemize. Dün Mirziyoyev Buhara'da ne dedi? Sonsuz yetkilerle donatılmış Milli Güvenlik Servisi'ni suçladı. İnsan hakları ihlallerini ve işkenceleri belirtti. Suçsuz insanların dini radikalizm ile suçlanarak atıldığı hapishanelerden çıkarılacağını belirtti. Biz ise siyasileri ve gazetecileri hapse atıyoruz" dedi.

Azattyk'ın: "Peki bu sürecin sonucu ne olacaktır?" sorusuna ise Otunbayeva: "Bir kez daha söylemek istiyorum biz (demokrasi alanında) Özbekistan'ın gerisinde kalacağız. Böyle devam ederse otokrasi gelişecek ve biz baskıcılığa liderlik edeceğiz." cevabını berdi.

Roza Otunbayeva 2010'da Kurmanbek Bakiyev'in devrilmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmişti. 1 Aralık 2011'de ise görevi seçilmiş Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'e devretmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.