SON DAKİKA
Hava Durumu

Ganire Paşayeva, Kastamonu'da önemli açıklamalarda bulundu

Ganire Paşayeva, "Türkiye tüm Müslüman dünyasının en güçlü kalesi. Burası zayıflarsa tekrar bu coğrafyanın toparlanması çok zor olur." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ganire Paşayeva, Kastamonu'da önemli açıklamalarda bulundu

Azerbaycan milletvekili Ganire Paşayeva 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilen Kastamonu'da önemli açıklamalarda bulundu. Paşayeva, Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen Hocalı Soykırımı'nı anma programında yaptığı konuşmada, yaşanılan coğrafyada büyük zorluklarla bugünlere gelindiğini söyledi.

TRT Avaz'ın haberine göre Azerbaycan Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Ganire Paşayeva, "Türkiye tüm Müslüman dünyasının en güçlü kalesi. Burası zayıflarsa tekrar bu coğrafyanın toparlanması çok zor olur." dedi. Modern dünyanın gözleri önünde Hocalı'da Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'sinin işgal edildiğini belirten Paşayeva, "İnsan hakları diye bağıran Avrupa, Azerbaycan'daki insanların acısını umursamadı. 26 yıldır bu insanlar doğup büyüdüğü evlerini göremiyor, anne babalarının mezarına gidemiyor. Bir milyon kardeşimiz bu acıyla yaşıyor. Bugün Hocalı diye bir kent kalmadı. İnsanlar soykırıma maruz kaldı, öldürüldü. Modern dünya buna sessiz kaldı" diye konuştu.

Avrupa'nın terör konusunda çifte standart uyguladığını vurgulayan Paşayeva, "Türkiye bugün Afrin'de Zeytin Dalı Harekatı ile terörle mücadele ediyor. Orada terörün kampları var. Türkiye'ye 'Bu ameliyatı yapamazsınız durdurun.' diyorlar. Terörle mücadelede yanımızda değiller. Bu vesileyle terörün arkasında kimlerin durduğunu görmüş oluyoruz. Terörle mücadelede nasıl Azerbaycan'ın yanında olmadılarsa Türkiye'mizin de yanında değiller. Her türlü engel olmaya çalışacaklar çünkü Azerbaycan'ın da Türkiye'nin de güçlenmesini istemiyorlar." ifadelerini kullandı.

Yaşanılan coğrafyanın çok önemli olduğunu belirten Paşayeva, şöyle devam etti: "Avrasya coğrafyasındaki büyük milletlerden biri biziz. En çok imparatorluk kuran millet de biziz. Buranın sonuncu imparatorluğunu kuran da biziz. Bakın her tarafımız acı içinde. Bu bölgede tekrar büyük güç olmayalım diye oyunlar kuruldu. Türkiye de vatan, Azerbaycan da vatan. O vatan güçlü olmazsa bura güçlü olmaz. Bura güçlü olmazsa ora güçlü olamaz. Birinin zayıflaması demek hepsinin zayıflaması demektir."

Öğrencilere sosyal medyayı verimli kullanmaları konusunda tavsiyelerde bulunan Paşayeva, "Bugün sadece karada sınırlarınızı korumakla iş bitmiyor. Ordumuz, askerimiz sınırlarımızı koruyor ama bizim bir de virtual sınırlarımız var. Bizim orada güçlü askerlere ihtiyacımız var, o askerler sizsiniz. Sosyal medya üzerinden gerçekleri yazmalıyız. İnsanlara gerçekleri anlatmalıyız. Bunu sizler yapabilirsiniz" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.