SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycan tepkili: İran'da devlet organları Türklere hakaretler yağdırdı

İran devlet gazetelerindeki Türk karşıtı yorumlara tepki yağdı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 17:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycan tepkili: İran'da devlet organları Türklere hakaretler yağdırdı

İran'da devlet eliyle çıkartılan ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye yakın bir yayın olan "Kanun" gazetesinde Türklere yönelik demeçler büyük tepki çekti. Kanun gazetesinde eski İstihbarat Bakanı ve Azınlıklardan Sorumlu Cumhurbaşkanı Ali Yunisi, İran'da sadece Farsların ve Fars kökenli halkların yaşadığını iddia etti.

Araz News haberine göre Ali Yunisi: "İran’da tek bir etnik grup vardır ve Fars olmayan etniklerin çoğu aslında köken olarak Fars’tır. Azerbaycanlılar aslında Türk değil Farstır ve sadece 300 ila 400 yıldan beri Türkçe konuşuyorlar. Azerbaycan’da konuşulan Türkçe Farsçalaşmış ve Türkçe olma özelliğini kaybetmişidir." ifadelerini kullandı. Bunun üzerine 50 Güney Azerbaycanlı Türk milletvekilinin bir imza kampanyası başlatarak mecliste tepki gösterdikleri öğrenildi.

Urmu milletvekili Nadir Gazipur da İran Kültür ve İslam İşleri Bakanı’na bir mektup gönderdi ve Kanun gazetesine karşı derhal harekete geçilmesini istedi. Mektupta, “Bu gazete, Türklerin anadilini ve milletvekillerini Türk bölgelerindeki gerçeği her zaman yansıtmayan yazılar yayınlamaktadır. Bu nedenle, gazete önlem almalıdır.” ifadelerine yer verdi.

 

"İNSANLARA ZORLA FARSÇA ÖĞRETİYORLAR"

İran meclisi Tebriz milletvekili ve meclis başkan yardımcısı Mesud Pezeşkiyan insanların zorla Farsça’ya maruz bırakıldığını söyledi.

19 Nisan’da Tebriz Tıp Üniversitesinin 70. yılının kutlandığı törende konuşan milletvekili, “Tebriz’de 750 yıl önce Rübb-i Rashidi Üniversitesi’nde yedi dilde eğitim görülürdü. Ama şimdi Fars dilini öğrenmesi için insanları zorluyoruz. Bizim (Azerbaycan) 70 yıl değil, 750 yıldır üniversitemiz var. O zaman, yedi dil öğretildi ve tüm dünyaya gönderildi. 750 yıl önce Rübb-i Rashidi Üniversitesi’nde bir karar yoktu. Birkaç dil öğrenmek bir şanstır. Sonuç olarak, birçok deneyim elde etmek mümkündür. Ama şimdi üniversitelerin böyle bir olasılığı yok. “dedi.

Azerbaycan milletvekili, Türk olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Bakanlıkta çalıştığımda 3 dilde eğitim yapmayı ve bu konuyu gündeme getirmeyi teklif ettim. Fakat benden sonra bu plan unutuldu ve tekrar gündeme getirilmedi.” şeklinde konuştu. Son günlerde, İran Anayasası’nın, İran’da halkın temel taleplerinden biri olan anadilde eğitim konusuyla ilgili 15. Maddesinin uygulanması gündeme gelmiştir. Birçok Azerbaycanlı milletvekilinin bu konu üzerinde çalıştığı bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.