SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycanlı üniversite öğrencileri Türkçe eğitimi talep ettiler

İran'a bağlı Güney Azerbaycan bölgesindeki Eher şehrinin Azad Üniversitesi'nde 250 öğrencinin imzası ile Türk dili eğitimi talep edildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 20:19
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 20:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycanlı üniversite öğrencileri Türkçe eğitimi talep ettiler

İran'a bağlı Güney Azerbaycan bölgesindeki Eher şehrinin Azad Üniversitesi'nde 250 öğrencinin imzası ile Türk dili eğitimi talep edildi. Güney Azerbaycan'ın Urmu, Tebriz ve Marağa'daki üniversitelerde var olan 2 saatlik Türk dili eğitiminin Eher Azad Üniversitesi'nde de verilmesi istenildi.Geçtiğimiz haftalarda da Güney Azerbaycan'ın Azerşehr Üniversitesi'nde öğrenciler eylem yaparak Türk dili eğitimi hakkını kazanmışlardı. Azad Üniversitesi öğrencileri rektörlüğe başvurarak İran Anayasası'nın 15. maddesi gereğince bu talebin yerine getirilmesi gerektiğini belirttiler. 

166069İran Anayasası'nın 15. maddesinde, Fars olmayan halklar eğer kendi dillerini öğrenmek isterlerse devlet onlara kitap, öğretmen ve tesis sunma zorunluluğu ile yükümlüdür ibaresi bulunuyor. Ancak İran'daki Farsist uygulamalar nedeniyle bu tür istekler ancak Azerbaycanlı öğrencilerin direnişleri ve yoğun istekleri ile gerçekleşebiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.