SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kore'den Özbekistan'a dev yatırım

Özbekistan ile Güney Kore arasında 6 milyar dolarlık kredi yatırımı anlaşması imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 18:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 18:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kore'den Özbekistan'a dev yatırım

Özbekistan ile Güney Kore arasında 6 milyar dolarlık kredi yatırımı anlaşması imzalandı. Dün 13 Şubat'ta imzalanan anlaşma iki ülke arasında, Özbekistan'ın bağımsızlığını kazandığı günden beri yapılan en büyük anlaşma olarak ifade edildi.

Dün 13 Şubat'ta Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Güney Kore Başbakan Yardımıcısı ve Maliye Bakanı Kim Dong-yeon'u ağırladı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev iki ülke arasındaki gelişen ilişkilere dair memnuniyetini dile getirdi. İki taraf da Kasım 2017'de Mirziyoyev'in Güney Kore'ye yaptığı resmi ziyaretin önemini vurguladı. Bu ziyarette imzalanan anlaşmaların ikili ilişkilerin geleceğinin temeli olduğu dile getirildi.

2017'de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1.3 milyar dolara ulaştığı belirtilerek bu ivmenin devam etmesi temennisinde bulunuldu. Taşkent'te yapılan toplantıda ülke genelinde 6 milyar dolar değerindeki 60 projenin hayata geçirileceği duyuruldu. Bağımsızlık gününden bugüne yapılan toplam yatırımın 7 milyar olduğu düşünülünce bu yatırımın önemi daha da artıyor.

Özbekistan, Güney Kore'yi kendisine örnek model olarak alıyor. Hükümette de yer yer Kore kökenli isimlerin yer aldığı görülmüştü. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Güney Kore'nin kalkınma hareketini kendisine model olarak aldığı belirtiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.