SON DAKİKA
Hava Durumu

Hocalı şehitleri, Keçiören'de düzenlenen törenle anıldı

Keçiören Belediyesi ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği’nin iş birliğiyle “26'ıncı Yılında Hocalı Katliamı ve Şehitleri Anma Programı” düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 21:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 22:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hocalı şehitleri, Keçiören'de düzenlenen törenle anıldı

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azerbaycan vatandaşı Keçiören’deki Hocalı Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Keçiören Belediyesi ve Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği’nin iş birliğiyle “26'ıncı Yılında Hocalı Katliamı ve Şehitleri Anma Programı” düzenlendi. Azerbaycan Meydanı’nda gerçekleştirilen ve Kara Harp Okulu’nda okuyan Azerbaycanlı askeri öğrencilerin de hazır bulunduğu programa TBMM Eski Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Azerbaycan Milletvekili Elman Mamadov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışman Yardımcısı Bahruz Hasanov, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Hocalı gazileri ve vatandaşlar katıldı.

Kuran Tilaveti ile başlayan programda TBMM Eski Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Aliyev'in "bir millet, iki devlet" sözünü hatırlatarak, "Kars, Edirne, Maraş neyse Hocalı da bizim için odur, orada hayatını kaybedenler bizim kardeşlerimiz... Hocalı'nın acılarını yüreğimizde hissederek, başarıda, acılarda ve kaderde ortak olduğumuzu unutmamamız gerekir." dedi.

"Sözde soykırımı tanıyanlar gerçek soykırıma sessiz"

Ermenistan'ın yöneticilerinin Hocalı soykırımının sorumluları olduğunu da hatırlatan Çiçek, Hollanda Parlamentosunda tanınan sözde soykırımla ilgili de şunları söyledi; "1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan Hollanda ve diğer ülkelere karşı bu gerçek soykırımları anlatmak gibi bir borcumuz var. Biz gerçek soykırımları anlatmak ve şehitlerimizin mirasına sahip çıkmak zorundayız. Afrin'de karşımıza çıkanlar kimlerse, onları kimler silahlandırıyorsa bu katliamları tertip edenlerin arkasında da o güçler var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Hocalı insanlık tarihinin yaşadığı en büyük katliamlardan biridir, unutmadık, unutturmayacağız." sözlerini hatırlatarak konuşmasına başlayan Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ise Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin şu an işgal altında olduğunu söyledi. Ünüvar, "Sözde soykırımı tanıyan ülkelere sesleniyorum, arşivleri açalım diyorum. Tek bir kanıt olmadan soykırım tanıyanlar, Hocalı'da videolar, şahitler, katliamın sorumlularının beyanları ortada... Neden görmüyorsunuz?" dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Hocalı için ilk anıtı yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a teşekkür ederek, "Her yıl bu soykırım için anma programları düzenliyorsunuz. Bizler de biliyoruz ki Azerbaycan bu faciaları yaşamasın diye destek olmaya devam edeceksiniz." diye konuştu.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise insanlığa ve İslam dünyasına karşı 20. yüzyılda pek çok soykırım yaşandığına dikkat çekerek, "Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı'da 1992 yılında Ermeniler tarafından katledilen şehitlerimizin acısı  26 yıldır içimizi yakıyor. Onlara bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum. Biz  Doğu Türkistan'a, Arakan'a, Filistin'e, Suriye'ye, Bosna'ya da asla sessiz ve seyirci kalmadığımız gibi Hocalı'ya da sessiz kalmadık. Türkiye de vatan, Azerbaycan da vatan... O vatan güçlü olmazsa bura güçlü olmaz. Bura güçlü olmazsa ora güçlü kalamaz. Azeri dostlarımız bağımsızlıklarını ilk tanıyan devlet olan Türkiyemizi her zaman el üstünde tutup, ilişkilerin güçlenmesi yönünde çaba sarf ettiler. Elbette bu çaba karşılıksız değil...  Bizler de "kardeş devlet” geleneğini hep yaşattık, yaşatmaya da devam ediyoruz." dedi.

Keçiören ile Sumgayit Belediyesi'nin kardeş olduğuna dikkat çeken Ak, "Bu programlarla özellikle gençlerin tarihin acı olaylarını da öğrenerek geçmişi doğru anlamalarına da katkıda bulunuyoruz. Bizler acılar karşısında kenetlendiğimizi, yaşanan etnik soykırımın karşısında olduğumuzu her fırsatta göstermeye devam edeceğiz. Türkiye’de Hocalı Katliamı anısına yapılan ilk anıtın ev sahibi olarak,  iki ülkenin birlik ve beraberlikten gelen gücünü de burada yeniden hatırlatıyoruz. Bu insanlık faciasına yol açanlar, tarih önünde ve vicdanlarda daimi surette mahkum kalacaklardır." diye konuştu.

Azerbaycan Milletvekili ve Hocalı Soykırımında Azerbaycan Dönem Valisi Elman Mamadov ise konuşmasında şunları söyledi; "Müslüman ve Türk toprağını koruduğumuz, düşmandan kaçmayıp dört yıl savaştığımız için Hocalı'da bizi katlettiler. 106 kadın, 63 çocuğu da şehit ettiler, onların suçu neydi, silahsızdılar. Ulusal hukukun tüm kurallarını hiçe saydılar." dedi.

Azerbaycan'da 30 bin Ermeni'nin yaşadığına ama Ermenistan'da tek bir Türkün olmadığına dikkat çeken Mamadov, "Cezaevinde olması gerekenler şimdi Ermenistan'da başkan... Çünkü dünyada adaletsizlik var, kim güçlüyse onun hukuku var.Ermeniler Türkü düşman görüyorlar. "diye konuştu.

Türkiye'nin bölgenin gücü olduğuna dikkat çeken Mamadov'un "Türkiye'nin haklı operasyonunu destekliyoruz. Varolsun Türkiye, var olsun Azerbaycan" sözleri ise büyük alkış aldı. Tören programı protokol heyetinin şehitler için anıta karanfil bırakması ile sona erdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.