SON DAKİKA
Hava Durumu

İpek Yolu'nda tarihi adım: Kaşgar-Gvadar karayolu

Çin'in yönetimi altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinden başlayan karayolu Pakistan'ın liman şehirlerinden Gvadar'a ulaşarak iki ülke arasında önemli bir ticaret rotası oluşturacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 15:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İpek Yolu'nda tarihi adım: Kaşgar-Gvadar karayolu

İpek Yolu'nun tarihi rotasında büyük bir değişim yaşandı. Pakistan ve Çin artık Kırgızistan ve Afganistan gibi Orta Asya ülkeleri üzerinden değil direk olarak iki ülke toprakları üzerinden transit karayolu ağı kurabilecek. Kaşgar ve Gvadar arasında kurulan karayolu ile Çin, Pakistan limanlarına aracısız olarak ulaşabilecek.

Çin'in büyük İpek Yolu projesi olan "Bir Kuşak, Bir Yol"un büyük hamlelerinden biri olan "Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru"nda sona gelindi. Çin'in yönetimi altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinden başlayan karayolu Pakistan'ın liman şehirlerinden Gvadar'a ulaşarak iki ülke arasında önemli bir ticaret rotası oluşturacak. Çin ve Pakistan bölgede son yıllarda özellikle Hindistan'a karşı ortak bir blok oluştururak askeri ve ticari alanlar başta olmak üzere birçok alanda işbirliğine gitti. 

Ayrıca bu rotanın Pakistan'ı Orta Asya ülkeleri ile de birleştireceği belirtiliyor. Özbekistan, Kırgızistan ve Çin tarafından inşa edilen Taşkent-Oş-Kaşgar karayolu üç ülkeyi ve Kaşgar üzerinden Pakistan'ı birbirine bağlayarak Orta Asya ülkeleri için de büyük bir avantaj sağlayacak. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.