SON DAKİKA
Hava Durumu

Irak seçimlerinde Türkmenlerden ortak liste

Irak Türkmen Cephesi öncülüğünde Türkmenlerin birçok bölgede ortak liste ile seçimlere katılacağı açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 15:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Irak seçimlerinde Türkmenlerden ortak liste

Irak'ta 12 Mayıs'ta gerçekleştirilecek milletvekili seçimleri öncesi, ülkenin 3. büyük etnik azınlığı olan Türkmenler birlik arayışını sürdürüyor. Irak Türkmen Cephesi öncülüğünde Türkmenlerin birçok bölgede ortak liste ile seçimlere katılacağı açıklandı.

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre, Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, 12 Mayıs’ta yapılacak Irak seçimlerine katılacak parti koalisyonları ve listelerinin oy pusulasını açıkladı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, bugün başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında seçimlere katılacak partilerin koalisyon ve listelerinin oy pusulalarının sıra numarasını duyurdu.

 

Kerkük'te tek liste altında girilecek

Irak seçimlerine 25 koalisyon ve 63 partinin komisyona başvurduğu belirtilen açıklamada, toplam 329 sandalye için 6 bin 904 kişinin aday olduğu ifade edildi. Türkmen partilerin Kerkük’te birlik içerisinde kurduğu "Kerkük Türkmen Cephesi" listesi 123 numarayla seçimlere katılacağını duyuruldu.

 

Erbil'de ITC listesi olacak

Irak Türkmen Cephesi, Erbil’de ise kendi ismini taşıyan 132 numaralı liste ile seçimlere katılacak. Selaheddin, Musul ve Diyale illerinde başka liste adları ile Türkmen partiler koalisyon halinde yer alacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.