SON DAKİKA
Hava Durumu

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Tebriz'de protesto edildi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tebriz'de Güney Azerbaycanlıların yoğun tepkisi ile karşılaştı

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2018 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Tebriz'de protesto edildi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Güney Azerbaycan Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Tebriz kentindeki mitingi olaylı geçti. Ruhani'nin miting konuşması öncesi ve sırasında protestolar güne damgayı vurdu.

RUHANİ, KÜLTÜREL HAK SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMİYOR

Cumhurbaşkanı Ruhani reform ve Türklere kültürel haklar sözü ile Batı ve Doğu Azerbaycan eyaletlerinde yüksek oy oranlarına ulaşmıştı. Ancak Urmu Gölü'ne dair bir gelişmenin olmaması ve Türklere verilen kültürel hak vaatlerinin yerine getirilmemesi büyük tepki çekiyor.

HEP BİR AĞIZDAN TRAXTOR SLOGANLARI ATILDI

Miting sırasında sunucunun, Cumhurbaşkanını kastederek "Her İranlı'nın sevdiği" seslenişine beklenen "Ruhani" cevabının aksine protestocular hep bir ağızdan "Traxtör" sloganları attı. Ayrıca, "Urmu Gölü susuzdu, Azerbaycan oyanmasa uduzdu (kaybedilecek)" ve "Türk dilinde medrese, olmalıdır herkese" benzeri sloganlar da atıldı. Ruhani'nin konuşması sırasında da birçok kişinin alanı terkettiği gözlenildi. 

Bir grup çevreci de miting alanının dışında Urmu Gölü'ne dair bir protesto düzenledi. Protestoda Tahran'ın hiçbir şekilde Azerbaycan eyaletlerinin sorunlarını önemsemediği vurgulandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçimler öncesinde Türklerin kültürel taleplerinin karşılanacağı sözü vermişti. Türk Tarih Kurumu benzeri bir kurumun kurulacağı sözünü veren Cumhurbaşkanı Ruhani seçildikten sonra yine "Azeri" ismi ile bir merkez açarak tepkileri üzerine çekmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.