SON DAKİKA
Hava Durumu

İran meclisinde Türk ve Traxtör karşıtlığına tepki

İran Meclisi üyesi Urmu milletvekili Nadir Gazipur, Traxtör Sazi ve onu destekleyen Türklerin ayrımcılığa tabi tutulduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2018 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2018 19:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran meclisinde Türk ve Traxtör karşıtlığına tepki

İran meclisinin Türk milletvekillerinden Urmu milletvekili Nadir Gazipur, İran'da Türklere ve Traxtör'e yapılan haksızlıkları dile getirdi. Nadir Gazipur, Tebriz ve Güney Azerbaycan’ı temsil eden Traxtör Sazi takımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Araz News haberine göre Gazipur, “Maalesef, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Futbol Federasyonu ve bazı yetkililerin yaptığı yanlışlık sonucunda, bu takım zarar gördü ve zayıflamaya başladı. Son zamanlarda takımın başarısızlığı, Azerbaycan halkının ve İran’daki Türklerin ruh halini olumsuz yönde etkiledi.” ifadelerinde bulundu. 

Milletvekili, İran rejiminin Traxtör ekibinin gücünü ve taraftarlarının stada gelişini güvenlik meselesi bahanesi ile kasıtlı olarak düşürdüğünü belirtti. Gazipur, Traxtör’ün büyük potansiyele sahip olan Tahran ve Tebriz’deki stadyuma 100 bin kişi getirebileceğini de sözlerine ekledi. Urmu milletvekili, Traxtör’ün bir tehdit olmaktan çok bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Tebriz'de yer alan Traxtör takımına bir diğer Türk kenti Urmu'nun bir milletvekilinin sahip çıkması Güney Azerbaycan için Traxtör'ün önemini bir kez daha gözler önüne serdi. İslam rejimi adı altında Fars milliyetçiliği güden İran rejimi Traxtör takımını çeşitli engeller ile yüz yüze bırakıyor.

 

ŞEHRİYAR'IN BÜSTÜNE SALDIRI

Ünlü Türk şairi Muhammed Hüseyin Şehriyar'ın Erdebil eyaletindeki Persabad şehrindeki büstüne kimliği belirsiz kişilerce saldırı gerçekleştirildi. Büstün kırıldığı tespit edildi. 

Olaylara tepki gösteren vatandaşlar, Şehriyar meydanında toplandı ve protesto eylemi düzenledi. Azerbaycanlı şairin büstünün tahrip edilmesine karşı protesto eylemi Cumartesi günü yapıldı ve barışçıl protesto polis tarafından dağıtıldı.

Yerel basında çıkan haberlere göre olayın hassaslığı, şehir savcısının müdahale etmesine neden oldu. Parsabad savcısı, “Kent Konseyi üyelerinden biri, Üstad Şehriyar’ın büstünü tahrip ederken olay yerindeydi. Aynı kişi olaylar için mahkemeye çağrıldı.” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.