SON DAKİKA
Hava Durumu

Kars'ta Türk ülkelerinin katılımıyla ortak Kış Tatbikatı

TSK'nın Kars'ta düzenlediği ortak tatbikata; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dan askerler katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2023 11:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kars'ta Türk ülkelerinin katılımıyla ortak Kış Tatbikatı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlediği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı "Kış Tatbikatı-2023" Kars'ta yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra Azerbaycan ve Gürcistan savunma bakanlarının da izlediği tatbikatta bazı silah ve cihazlar ilk kez kullanıldı.

TATBİKATA BİR ÇOK ÜLKE KATILDI

Dokuzuncu Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 14'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığınca Şehit İstihkam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı'ndaki tatbikata fiilen Türkiye, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İtalya, Kazakistan, Kosova ve Özbekistan katıldı.

Almanya, Bahreyn, Birleşik Krallık, Etiyopya, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Malezya ve Moğolistan gözlemci olarak katıldı. 189'u yabancı olmak üzere 2 bin 113 personelin yer aldığı, 43 değişik türde 651 araç, 28 farklı tür ve çapta 865 silah kullanılan tatbikat, zor şartlar altında gerçekleştirildi.

MEHMETÇİKLER ÜSTÜN BAŞARI SERGİLEDİ

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Kış Tatbikatı’nda TSK’nın keskin nişancılarının yanı sıra Azerbaycan, İtalya, Özbekistan ve Bosna Hersek ordularının keskin nişancıları da görev yapıyor. Mehmetçiklerimiz kendilerine ait hedefleri yaklaşık 1050 metre uzaklıktan tam isabetle vurdu" ifadeleri kullanıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.