SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Çin'e diplomatik nota verdi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Çin'deki Kazaklara baskı uygulanmasına yönelik şikayetlerin doğrulanması üzerine Çin’e diplomatik nota verdiklerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2018 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2018 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Çin'e diplomatik nota verdi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Çin'deki Kazaklara baskı uygulanmasına yönelik şikayetlerin doğrulanması üzerine Çin’e diplomatik nota verdiklerini açıkladı.

Abdrahmanov dün, 17 Şubat tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gözaltına alınan vatandaşların yakınları bize gerekli bilgileri verdi. Bu bilgiler doğrulandıktan sonra diplomatik kanallarla Çin’e diplomatik nota gönderdik.” ifadelerini kullandı. Abdrahmanov, Çin'den gelecek detaylı bilgileri, talepte bulunan Kazakistan vatandaşları ve baskı altındaki Kazakların yakınlarıyla paylaşacaklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Akılbek Kamaldinov, Kasım ayında Çin'de yaşayan Kazakların şikayeti üzerine Çin’in Astana Büyükelçisi Zhang Hanhuey ile görüşmüş ancak görüşmenin ayrıntıları ile ilgili bilgi verilmemişti.

Çin'deki Kazak sorunu

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Çinhay ve Hans kentlerinde yaşayan 1.5 milyondan fazla Kazak, yerel yönetimin pasaport ve diğer resmi evrakı vermemesi nedeniyle yurt dışına çıkamıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.