SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da Hocalı Katliamı'nın kurbanları anıldı

Hocalı Katliamı'nın kurbanları, Kazakistan’da düzenlenen fotoğraf sergisiyle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 18:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da Hocalı Katliamı'nın kurbanları anıldı

Kazakistan’ın başkenti Astana'da Hocalı Katliamı'nın kurbanları Azerbaycan'ın Astana Büyükelçisi Raşad Mamedov’un ev sahipliğinde Büyükelçilik binasında düzenlenen fotoğraf sergisiyle anıldı.

Azerbaycan'ın Astana Büyükelçisi Raşad Mamedov’un ev sahipliğinde elçilik binasında bugün (21 Şubat) düzenlenen serginin açılış törenine Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali'nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

Bu yılki sergiye Holokost ve Kamboçya olayları da eklendi

Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Mamedov, geçen yıl Hocalı Katliamı kurbanlarının anısına düzenledikleri fotoğraf sergisine bu yıl Kazakistan’da 1928-1933 yıllarında yaşanan kıtlık, Holokost ve Kamboçya olaylarından fotoğrafları eklediklerini bildirdi.

Efendiyeva, Hocalı Katliamı'nın üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen, olayda çekilen acıların insanları hala etkilediğini vurgulayarak "Soykırımlar bugün için ders olmalı. Savaş ve zulüm uygarlığı terk etmeli" diye konuştu.

Zulümle mücadelenin herkesin görevi olduğuna işaret eden Efendiyeva, "Zulüm ve şiddet olayları yüzünden insanlar ölüyor, kültürel eserler imha ediliyor. Bu süreçte Türk halkları ortak miraslarını korumak için birleşmeli. Barış ve beraberlik yoluyla zulüm ve şiddetin önüne geçeceğimize inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.