SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da ilk defa "Dombra Günü" kutlandı

Kazakistan'da bu yıl ilk defa kutlanan "Milli Dombra Günü" Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2018 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2018 12:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da ilk defa "Dombra Günü" kutlandı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev bu yıl 1 Temmuz'u "Dombra Günü" olarak ilan etmişti. Kazakistan'da bu yıl ilk defa Dombra Günü çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 1 Temmuz günü 2 bin Dombra sanatçısı ile oluşturulan dev dombra orkestrası konseri gerçekleştirildi. Orkestra Kazakların milli dombra ezgileri olan Aday, Könil Aşar, Erke Sılkım gibi parçalar ile dinleyicilerin karşısına çıktı. 

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Astana'daki etkinliklere katıldı. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, dombranın Kazak kültüründeki önemine değindi. Nazarbayev'e göre dombra Kazakların ruhu, tarihlerini ve geleneklerini yansıtıyor ve tüm hayatlarını kaplıyor. 

Nursultan Nazarbayev ayrıca "Nesilden nesile aktarılan bu dombra melodisi kültürel değerlerimizi ve geleneklerimizi de taşımamıza yardımcı oldu. Milli Dombra Günü, bağımsız Kazakistan'ın merkezi olan Astana'da doğdu." ifadelerini kullandı.

Konserde Kazakistan'ın her bölgesinden bir dombra icracısının olduğu belirtildi. Konsere 7 yaşında dombra çalan bir Kazak'ın da katıldığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.