SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan Dışişleri Bakanı: Türkiye, Astana sürecinde çok ciddi rol oynayan ülkelerdendir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ile görüştü. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2018 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan Dışişleri Bakanı: Türkiye, Astana sürecinde çok ciddi rol oynayan ülkelerdendir

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Resmi Konutu'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, Çavuşoğlu ile çok kıymetli bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getirerek görüşmede, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türkiye’ye yapacağı resmi ziyaretin yanı sıra uluslararası konuların ele alındığını anlattı.

NAZARBAYEV’İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Nazarbayev'in bu yıl Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin önemine dikkati çeken Abdrahmanov, iki ülke cumhurbaşkanının, görüşmelerde gündemdeki önemli konuları ele alacağını belirtti.

Ziyaret kapsamında iki ülke delegasyonlarının askeri, kültürel, insani, ticari ve yatırım konularının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Abdrahmanov, bu konuların yanı sıra uluslararası siyasetle ilgili önemli meselelerin gündeme geldiğini kaydetti.

Abdrahmanov, konuşmasında Astana sürecine de değinerek "Bütün dünya biliyor ki Türkiye, Astana sürecinde çok ciddi rol oynayan ülkelerdendir." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'de savaş ve çatışmaların, dökülen kanların durdurulması noktasında en önemli süreçlerden biri olması sebebiyle Astana sürecine önem verdiklerini vurgulayan Abdrahmanov, "Bizler, Astana'da 8 tur boyunca Suriye’de istikrarın sağlanması noktasında kesinleşmiş mekanizmalar oluşturduk." dedi.

Abdrahmanov, açıklamasının devamında, "Suriye'deki durumun eski haline getirilmesi, Suriye'nin eski yaşantısına dönmesi Astana projesi ve sürecinde devamlılığın sağlanması, uluslararası desteğin mümkün olmasıyla gerçekleşebilir. Biz, bu süreçte, Astana sürecini, Cenevre süreciyle paralel görüyoruz ve Birleşmiş Milletler (BM) desteğiyle siyasi sürecin devam ettirileceğini öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.