SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan internetinde Rusça'nın hegemonyası giderek azalıyor

Kazakistan'da internet kullanıcıları giderek daha fazla oranda Kazak Türkçesini, Rusça'ya tercih ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 17:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan internetinde Rusça'nın hegemonyası giderek azalıyor

Kazakistan'da internet kullanıcıları giderek daha fazla oranda Kazak Türkçesini, Rusça'ya tercih ediyor. Bununla birlikte internet ortamında Kazakça materyal ve paylaşımda Rusça ile kıyaslanamayacak bir eksiklik de söz konusu. Buna rağmen gün geçtikçe yetkililer Kazakça'nın internette daha çok yer bulduğunu belirtiyor.

Kazak İnternet Derneği başkanı Şavkat Sabirov: "Kazakistan'da interneti Kazakça kullanan insanlar arasında inanılmaz bir artış var. Rusça konuşan halk halihazırda hep şehirlerde yaşıyor. Onların internete ulaşma kapasitesi bir süredir stabil. Ancak Kazakistan'ın ücra bölgelerine ve taşrasına ulaşan internet Kazakça konuşanların internet ortamındaki ağırlığını sağladı. Var olan içerik eksikliğine rağmen bu insanlar daha çok yorum yapıyor, daha çok beğenide bulunuyorlar. İnternete uyum noktasında inanılmaz bir başarı var." ifadelerini kullandı. 

Başkan Sabirov öte yandan içerik yetersizliğine de dikkati çekti. Sabirov: "Kazakça var olan siteler, Rusça sitelerden çok daha fazla rağbet görüyor. Buna karşın bu sitelerin sayısı hitap ettiği kitle ile kıyaslandığında yetersiz kalıyor. Devlet bu noktada teşvik edici bir rol oynayabilir. Yatırımcılar buraya yönlendirilebilir çünkü ortada önemli bir potansiyel var." şeklinde konuştu.

İnternette Kazakça videoların artık bir milyon ve üzeri izlenmesinin çok sıradışı bir durum olmadığı ifade ediliyor. Bu noktada birçok üreticinin bir diğer sorununun ise Kazak izleyicilerin ne istediğini tahmin etmenin zorluğu olduğu belirtiliyor. Alem Band adlı Kazak grubun 5,5 milyon izlenme alan "Kalauım" adlı klibinin prodüktörü Almas Bekiş bu klipten bu kadar izlenme beklemediğini ve daha önce hit olmasını beklediği kliplerin ilgisiz kaldığını söylüyor.

Kazakistan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkesindeki Rus kolonizasyonunun etkilerinden kurtulmak için çeşitli adımlar attı. Kazakların şehirlileşmesi, latin alfabesine geçiş ve Kazakça'nın hayatın birçok yönünde şart koşulması bu adımlardan birkaçı olarak biliniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.