SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan Kara Kuvvetleri 30. yıl dönümünü kutluyor

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin en büyük gücü Kazakistan Kara Kuvvetleri, 30. yıl dönümünü kutluyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2023 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2023 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan Kara Kuvvetleri 30. yıl dönümünü kutluyor

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin en büyük gücü olan Kazakistan Kara Kuvvetleri 30. yılını kutluyor. 7 Mayıs 1992'de Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşuna adanan ve ülkenin bağımsızlığını koruyan cesur Kazak kahramanları saygıyla anılıyor.

"GÜÇLÜ BİR ORDU, İSTİKRAR VE BARIŞIN GARANTİSİDİR"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, kutlama törenine katıldı. Güçlü bir ordunun istikrar ve barışın garantisi olduğunu vurgulayan Tokayev, "Artık Özel Harekat Kuvvetleri Komutanlığı kuruldu. Ayrıca çıkarma saldırı birliklerinin yeteneklerini geliştirmek için gerçek çalışmalar yapılıyor. Bölgesel savunma potansiyeli güçlendiriliyor. Sivil savunma birimleri oluşturuluyor. Özel kuvvet birimlerinin gelişimi hızla devam ediyor. Bütün bu çalışmalar zamanında tamamlanmalıdır. Kademeli olarak gerekli teçhizat sağlanmalı. Ancak o zaman herhangi bir tehlikeye karşı koyabiliriz. Güçlü bir ordu, istikrar ve barışın garantisidir" ifadelerini kullandı.

Ground Forces of Kazakhstan Celebrate its 30th Anniversary - The Astana  Times

KAZAKİSTAN KARA KUVETTLERİ

Kazakistan Kara Kuvvetleri Subayları Almatı'daki Kara Kuvvetleri Askeri Enstitüsünde eğitilirken, çavuşlar ise Akmola Bölgesindeki Harp Okulundan mezun oluyor. Kıdemsiz uzmanlar, Muhafız Garnizonunun Eğitim Merkezinde eğitim görüyor. Kazakistan ayrıca silahlı kuvvetlerinin geliştirilmesine ve muharebe kabiliyetinin artırılmasına öncelik veriyor. Geleneksel olarak, aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerin Yüksek Komutanı olan Kazakistan Cumhurbaşkanı, 7 Mayıs'ta askeri rütbelerin verilmesine ilişkin bir kararname çıkarır ve seçkin hizmet mensuplarına ödüller verir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.