SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazan Tatarı Arsal'ın değerli eserinin yeni baskısı yapıldı

Aslen Kazan Tatarı olan ve Türk milliyetçiliğinin değerli fikir insanlarından Sadri Maksudi Arsal'ın uzun süredir baskısı bulunmayan eseri "Milliyet Duygusunun Sosyolojik Esasları", Ötüken Neşriyat'ça yeniden basıldı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazan Tatarı Arsal'ın değerli eserinin yeni baskısı yapıldı

Türk milliyetçiliği fikriyatına değerli katkılarıyla tanınan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün daveti üzerine geldiği Türkiye'de, Ankara Hukuk Fakültesi'nin kurulmasında büyük emeği olan Sadri Maksudi Arsal'ın uzun süredir baskısı bulunmayan eseri "Milliyet Duygusunun Sosyolojik Esasları", Ötüken Neşriyat tarafından hazırlanan yeni baskısıyla okuyucuyla buluştu.

Kazan Tatarı olan 1878 doğumlu Arsal, 1906 yılında Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Kazan'dan üye olarak seçildiği Rus Duması'nda her daim Türklerin sorunlarını dile getiren Arsal, 1917 yılında gerçekleştirilen Rusya Müslümanları Kurultayı'nın ardından oluşturulan ve aynı yıl Ruslar tarafından dağıtılan İdil Ural Devleti Milli Meclisi'nde başkanlık görevini yürüttü. Rus müdahalesinin ardından Avrupa'ya geçen Arsal, Atatürk ve Türk Ocaklarının daveti ile 1925 yılında genç Türkiye Cumhuriyeti'ne yerleşti. Bir süre Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan değerli fikir adamı, Ankara Hukuk Fakültesi'nin kurucuları arasında yer aldı.

Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun kuruluşuna büyük katkıları olan Arsal, 1931 - 1935 yılları arasında sırasıyla Şebinkarahisar ve Giresun milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu.

Arsal, bu tarihten sonra uzun bir süre siyasete ara verdi ve 1950 yılında Demokrat Parti Ankara milletvekili olarak tekrar TBMM'de yerini aldı. 1957 yılında İstanbul'da vefat eden Arsal'ın, "Milliyet Duygusunun Sosyolojik Esasları" isimli eseri, milliyet kavramını, hukuk tarihi ve sosyoloji alanlarında kabul görmüş bilimsel esaslar çerçevesinde, tümüyle objektif bir görüş açısıyla inceleyerek okuyucusuna sunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.