SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerkük'te Türklerden seçim birliği: Kerkük Türkmen Cephesi

Kerkük'teki bütün Türk partileri, Kerkük Türkmen Cephesi listesi altında seçimlere katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerkük'te Türklerden seçim birliği: Kerkük Türkmen Cephesi

12 Mayıs'ta yapılacak Irak milletvekilliği seçimleri yaklaşırken Irak Türkmenlerinin siyasi birlik arayışlarında yeni adımlar atılıyor. Kerkük'te bütün Türk partilerinin birleştiği liste Kerkük Türkmen Cephesi adıyla duyuruldu.

15 Nisan'da Kerkük'te düzenlenen törende Kerkük Türkmen Cephesi adayları tanıtıldı. Toplantıda Kerkük'ten milletvekili adayı olan Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi de hazır bulundu. 

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre tören Türkmen şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu, Irak ve Türkmeneli marşıyla başladı. Erşat Salihi yaptığı açılış konuşmasında Kerkük Türkmen Cephesi seçim listesinin programını ve hedeflerini anlattı.

Telafer ve Tuzhurmatu’nun il olması, terör örgütü DEAŞ’ten kurtarılan bölgelerin imarı gibi meseleler hedefler içerisinde vurgulandı. Ayrıca Kerkük’ün güvenliğini sadece federal güçlerin sağlaması şehre peşmergenin sokulmaması da bir diğer ele alınan konuydu. Salihi, Türkmen bölgelerinde üniversite ve okullar inşa etmeye çalışacaklarını ifade etti. Irak Türkmen Cephesi lideri, bütün Türkmenleri seçmen kartını almaya ve 12 Mayıs’ta sadıklara gitmeye çağırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.