SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerkük'ten Türkiye'ye yardım çağrısı

Irak'ın Kerkük kentinde yaşayan Araplar, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerin yeniden imarı için Türkiye'nin desteğini bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2018 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerkük'ten Türkiye'ye yardım çağrısı

Irak'ın Kerkük kentinde yaşayan Araplar, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerin yeniden imarı için Türkiye'nin desteğini bekliyor.

Kerkük'teki Arap Meclisi üyesi Hatem et-Taii, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "İnşaat ve imar alanında başarılı olan komşu ülke Türkiye'nin tahrip edilen bölgelerimizde kalkınma ve yatırım yapmasını istiyoruz." dedi.

Taii, kentin güneyindeki ilçe ve kasabaların DEAŞ'tan kurtarılmasının üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine rağmen vatandaşların evlerine dönemediğini söyledi. Halkın dönüşü için Kerkük'ün güneyinde imar çalışmalarına başlanmasının beklendiğini aktaran Taii, "Binlerce bölge sakini ve göçmen, kent merkezinin doğusundaki çadır kentlerde yaşam mücadelesi veriyor." diye konuştu. Türk inşaat ve kalkınma firmaları ile çalışma standartlarına güvendiklerini vurgulayan Taii, DEAŞ tarafından tahrip edilen onlarca köyün imarında Türk firmalarını görmek istediklerini dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN YARDIMINA İHTİYAÇ VAR

Kerkük Valiliği İmar Kurulu Koordinatörü Saddam en-Niemi de terör örgütü DEAŞ'ın 3 yıl boyunca kontrolünü elinde tuttuğu Havice ilçesi ile bu ilçeye bağlı Zap, Abbasi, Reşad ve Rıyad nahiyelerinin yanı sıra 100'den fazla köyün yaşanılamaz hale geldiğine dikkati çekti. Niemi, DEAŞ saldırılarından en fazla zarar gören ve yüzde 90'ı kullanılamaz hale gelen Havice ilçesine imarda öncelik tanınmasını istediklerini belirtti.

Kerkük'ün Ubeyd Aşireti Başkanı Gassan Asi de DEAŞ ile mücadele sırasında büyük tahribatın meydana geldiği bölgelerin yeninden inşasında Türkiye'nin yardımına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Türkiye'nin imar anlamında sergilediği başarıya hayran kaldıklarını anlatan Asi, şu ifadeleri kullandı:

"Birçok alanda gelişen Türkiye'nin, Irak ve Kerkük'te de önemli imar ve kalkınma projelerine imza atacağına inanıyoruz. Yıllardır ülkemize insani yardım alanları başta olmak üzere birçok konuda karşılıksız destek sunan Türkiye'ye ait firmaları, DEAŞ tarafından tahrip edilen köylerin yeniden imarında görmek istiyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.