SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıbrıs'a yeni danışman atandı

Geçen yıl sonuç alınamayan müzakerelerin ardından görevinden ayrılan Norveçli diplomat Espen Barth Eide'nin yerine Amerikalı eski bakan ve BM görevlisi Jane Hall Lute’yi atandı.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2018 18:29
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2018 18:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıbrıs'a yeni danışman atandı

BM Genel Sekreteri  Antonio Guterres'in Sözcü vekili Ferhan Haq, New York’ta yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümü için yeni danışman olarak atanan Jane Hall Lute’nin geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin ardından tarafların niyetlerini öğrenmeye çalışacağını söyledi. BM Sözcüsü, Amerikalı yetkilinin temaslarına ne zaman başlayacağı konusunda bilgi vermedi.

Kıbrıs müzakereleri, geçen yıl Temmuz ayında İsviçre'de, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla yapılan konferansta, Rum ve Yunan tarafının Türkiye'nin garantörlüğünün kaldırılması ısrarı nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
 
TÜRKİYE SEÇİMLERİ BEKLENDİ

BM New York’ta Eylül ayında yapılacak genel kurul açılışı öncesinde Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatmayı amaçlıyor. Lute'nin Kıbrıs özel danışmanlığı görevine atanması Mayıs ayında belirlenmişti, ancak BM Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin sonuçlanmasını bekledi.  

Jane Hall Lute, eski bir BM yetkilisi ve aynı zamanda ABD’de bir dönem bakanlık yaptı. Lute, ABD eski Başkanı Barrack Obama döneminde ABD İç Güvenlik Bakanlığı görevinde bulundu. Lute, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması halinde, Norveçli eski BM özel danışmanı Espen Barth Eide’nin görevini üstlenecek ve taraflar arasında arabuluculuk yapacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.