SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgız okurlardan Türkçe kitaplara büyük ilgi

Kırgız okurlar Türkçe eserlere büyük ilgi gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 14:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgız okurlardan Türkçe kitaplara büyük ilgi

Kırgızistan'da Türkçe eserler okuyucular tarafından büyük ilgi görüyor.

Kırgızistan Milli Kütüphanesi'nde 12 yıl önce Türkiye'nin katkılarıyla oluşturulan Türkçe Eserler Bölümü'nde başta Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve eserleri olmak üzere çok sayıda Türk dili kılavuzları, bilimsel eserler, şiir, deneme, roman ve öyküler yer alıyor.

Yeni çıkan kitapların yanı sıra Orta Asya'da Türkçe yayınlanan gazetelerin de yer aldığı bölümde Türk dünyası ülkelerindeki dil, kültür ve medeniyet hazinesine ilişkin çeviri kitap, dergi ve belgeler de okuyucularla buluşuyor.

Okurlar, kapalı kitap okuma salonlarına sahip kütüphaneden 3 gün için ödünç kitap alabiliyor.

"Türkçe Eserler Bölümü, Kırgızistan ile Türkiye arasında köprü oluşturuyor"

KırgızMilli Kütüphane Başkanı Prof. Dr. Jıldız Bakaşova, bugün (22 Şubat) Anadolu Ajansı’na verdiği mülakatta Kırgızistan ile Türkiye arasındaki kültürel iş birliğine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Türkçe Eserler Bölümü'nde 1574 kitabın bulunduğuna işaret eden Bakaşova, kütüphane bünyesindeki 14 bölümden biri olan Türkçe Eserler Bölümü'ndeki yayınların, Türk diline, tarihine ve kültürüne ilgi duyan veya öğrenen herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi.

Bakaşova, "Türkçe Eserler Bölümü, her şeyden önce Kırgızistan ile Türkiye arasında köprü oluşturuyor. Türkçe Eserler Bölümü'ne yer alan Türk dünyası ile ilgili eserlere Kırgız okuyucuların ilgisi artıyor." dedi.

Türk dünyasındaki gelişmeleri Türkçe Eserler Bölümü aracılığıyla okuyucularına aktardıklarını kaydeden Bakaşova, "Türk Dünyası, dünya siyasetinde önemli rol oynamaya başladı. Türk dünyası ile ilgili kitaplar, okuyucuların ilgi alanına girdi. Bu nedenle bu yıl kütüphaneye daha çok Türkçe yayını kazandırmayı planlıyoruz. Yine burada Türkçe öğretilmesi için de çaba harcayacağız" ifadelerini kullandı.

Kırgız edebiyatının önemli isimlerinden şair ve oyun yazarı Alıkul Osmonov'un adını taşıyan Milli Kütüphane'de 90 dilde 6 milyon eser bulunuyor. Kütüphane, yılda 600 bine yakın okuyucuya hizmet sağlıyor ve bir milyon eseri abonelerine ödünç veriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.