SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Jeenbekov'dan Türk Akademisi'ne teşekkür

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kırgız edebiyatının, folklorunun ve geleneklerinin incelenmesine ve yayılmasına büyük katkıda bulunan Türk Konseyi himayesinde faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Türk Akademisi'ne teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2018 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2018 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Jeenbekov'dan Türk Akademisi'ne teşekkür

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, merkezi Kazakistan'ın başkenti Astana'da bulunan Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kadırali'yi kabul etti. Kabar ajansının haberine göre Uluslararası Türk Akademisi'nin (UTA) faaliyetleri ile ilgili konuların ele alındığı toplantıya ayrıca UTA temsilcisi Prof. Kadırali Konkobayev de katıldı. 

Türk Akademisi'nin, Türk dili konuşan halkların manevi mirasının, yaratıcı ve sanatsal değerlerinin incelenmesi ve yayılması konusunda büyük çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Jeenbekov, “Kırgız halkının manevi mirası konusunda araştırmalar yapmanız, o mirasların Türk dili konuşan halkları arasında yaymanız özellikle sevindiriyor. Manas Destanı, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un gibi temel eserlerin ve en iyi edebi eserlerin yayınlanması konusundaki çalışmalarınız Türk dili konuşan halkların daha da yakın olmasını özellikle etkiler.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Türk Akademisi’nin son iyi yıl içinde arasında Kırgız halkının edebiyat, folklor ve geleneklerinin yer aldığı 20’den fazla eser yayınladığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Jeenbekov, “Türk Akademisi'nin sizin başkanlığınız altında Türk dili konuşan halkları birbirine bağlayan, kültürel geleneklerimizi ve kardeşlik bağlarımızı güçlendiren manevi bir köprü olacağına inanıyorum.” ifadesine yer verdi.

TÜRK AKADEMİSİ, TÜRK DÜNYASININ ENTEGRASYONUNU HEDEFLİYOR

Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Paris'te UNESCO genel merkezinde, Astana, Bişkek ve Taşkent kentlerinde Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90. Yılına ithaf edilen konferansların düzenlendiğini, kitapların yayınlandığını, ayrıca Manas Destanı’yla, Kırgız edebiyatı ve tarihi ile ilgili etkinliklerin yapıldığını belirtti. Bir uluslararası örgüt olarak Türk Akademisi’nin söz konusu etkinliklere katıldığını ve katkıda bulunduğunu söyleyen UTA Başkanı, “Türk Akademisi, Kırgızistan'da yapılacak olan tüm uluslararası etkinliklerde yardımcı olacak. Hedefimiz Türk dünyasının bilimsel entegrasyonu. Bilim sınır tanımıyor.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Darhan Kıdırali ile Türk Akademisi temsilcisi Profesör Kadırali Konkobayev, Devlet Başkanı'na Arap alfabesinde yazılan ve Manas destanının çeşitli versiyonlarını içeren bir yazı hakkında bilgi verdiler. Kadırali Konkobaev'e göre, 1286 sayfadan oluşan bu makale 1896-1983 yıllarında Çüy bölgesinde yaşayan yazar Meder Mergenbaev'e aittir. Makalenin 16 sayfası Tınıbek Manasçının (Kırgızların Manas Destanını nesilden nesile aktaragelen sözlü anlatıcısı) versiyonundan, 34 sayfası Sayakbay Karalayev’in versiyonundan ve 108 sayfasının Togolok Moldo (Kırgız şair) versiyonundan oluşturulduğu belirtildi.

Makale hakkında bilgi vermeye devam eden Kadırali Konkobaev, “Yazının kalan sayfaları, Meder Mergenbayev'in kişisel olarak manasçı Sagınbay Orozbakov'un kendisinden kaydettiği versiyonunu içeriyor. Söz konusu makale Sagınbay Orozbakov'un "Manas" kitabıyla karşılaştırılmış ve bilimsel yorumlarla yayınlanmak üzere hazırlanmıştır.” dedi. UTA temsilcileri Cumhurbaşkanı Jeenbekov’a Altay'da 3000 metre yükseklikte bulunan restore edilmiş bir müzik aleti kıl kıyak (kopuz gibi yaylı çalgı, Kırgız halkının enstrümanı) hediye ettiler. Konuklara teşekkür eden Jeenbekov, hediyenin Tarih Müzesi’ne aktarılacağını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.