SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'daki enerji santrallerinin onarımı Çin'e teslim edildi!

Kırgızistan'daki kombine ısı ve enerji santralinin onarımı Çin devlet kontrolündeki Tebian Electric Apparatus (TBEA) transformatör şirketine teslim edildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'daki enerji santrallerinin onarımı Çin'e teslim edildi!

Kırgızistan Ulusal Yatırım Ajansı, 3 Nisan 2024 tarihinde Kırgızistan-Çin İş Forumu'nda iki devlet arasında çok sayıda ikili iş birliği belgesi imzalandığını açıkladı. Ayrıca ajanstan yapılan açıklamada Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Çin devlet kontrolündeki transformatör ve elektrikli ekipman üreticisi TBEA şirketine Kırgızistan'a ait kombine ısı ve enerji santralinin onarımını yaptıracağı bildirildi.

ÇİN KIRGIZİSTAN'A PARA SAÇIYOR

Ayrıca Çin merkezli şirket TBEA, Başkent Bişkek'teki kombine ısı ve enerji santralinin 3 ve 4 numaralı ünitelerinin büyük onarımına ilişkin bir işbirliği anlaşması imzaladı. Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Irkeştam-Avtodoroyi sınır kapısı yakınında bant konveyörlü bir kömür lojistik merkezinin inşasına ilişkin Çin ile 440 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladı.

ÇİN'İN TÜRKİSTAN RÜYASI ADIM ADIM İŞLİYOR

Öte yandan bakanlık, Irkeştam bölgesinde bulunan bir rüzgar santralinin inşasına ilişkin Çin ile 700 milyon dolarlık bir mutabakat anlaşması daha imzaladı. Uzmanlar ise Kırgızistan ve Çin arasındaki bu anlaşmaların Çin lehine olduğuna ve Türk devletlerinde genişleyen Çin etkisinin ilerleyen yıllarda daha fazla hissedileceğine dikkat çekti. Ayrıca uzmanlar, Çin'in Türkistan Rüyası'nın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin tamamen Türk devletlerinin elinde olduğunun altını çizdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.