SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızlar tedavi için Özbekistan hastanelerini tercih ediyor

Kırgızistan'ın güney bölgelerinden olan Batken bölgesindeki birçok Kırgız vatandaşının tedavi için Özbekistan'a gittiği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2018 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2018 16:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızlar tedavi için Özbekistan hastanelerini tercih ediyor

Kırgızistan'ın güney bölgelerinden olan Batken bölgesindeki birçok Kırgız vatandaşının tedavi için Özbekistan'a gittiği öğrenildi. Birçok Kırgız vatandaşı Özbekistan hastanelerin daha ucuz ve kaliteli olduğu gerekçesini göstererek sınır bölgelerindeki Özbek hastanelerine başvuruyor. 

Özgür Avrupa Radyosu'nun Özbekistan servisi olan "Ozodlik Radiosu"na göre Kırgızistan'ın Batken bölgesinde yaşayan İsmail Cepparov'un safra kesesi sorunu yaşayan iki torununu Özbekistan'ın Fergana şehrindeki bir hastanede tedavi ettirdi. 10 günlük ameliyat ve tedavi süreci sonrası İsmail Cepparov Kırgızistan'daki hastanelerden daha ucuza hizmet gördüğünü iddia etti.

İsmail Cepparov Batken'de gittiği hastanelerde hiçbir fayda göremediği tedaviler için çok daha fahiş fiyatlar ödediğini vurguladı. Ayrıca Cepparov, Özbek doktorların hastalara yaklaşımının da Batken'deki doktorlardan çok daha nazik olduğunu belirterek: "Doktorlar sizi hoşgeldiniz, nereniz ağrıyor şeklinde çok nazikçe karşılıyor. Siz onların bu nezaketinden dahi şifa bulabilirsiniz." diye kaydetti.

Özbek-Kırgız sınırında bulunan birçok Kırgız yerleşimine en yakın hastane Kırgızistan içerisinde 50-60 km uzaktayken sınırın 10 km ötesindeki Özbek hastaneleri bu bölgelere daha yakın bulunuyor. Özellikle iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi ve sınırların açılması sonrasında Kırgız köylüler Özbek hastanelerine akın etmiş durumda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.